COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

JAK UCHOVNIT NAŠI FENKU / PSA

Ilustrační obrázek
Cecile z Kozlovické Zahrady při bonitaci (Ilustrační obrázek)

Pokud chcete, aby se váš cotonek stal rodičem čistokrevných štěňátek, musíte ho/ji nejdříve tzv. uchovnit.

Chovným s může stát čistokrevný jedinec, který má platný průkaz původu vystavený nebo registrovaný plemenou knihou uznanou FCI a byl zařazen do chovu po splnění podmínek Klubu Coton de Tuléar.

Mnoho chovatelů bezpapírových štěňat argumentuje tím, že "neměli čas na vyřizování podmínek pro papírový chov". Z níže uvedeného je však zřejmé, že pokud máte zdravého psa bez závažných vad, nejedná se o nijak časově ani finančně náročnou proceduru.

PODMÍNKY PRO UCHOVNĚNÍ jsou následující:
1) Cotonek získal ocenění "Výborný" nebo "Velmi dobrý" na klubové nebo speciální výstavě pořádané Klubem Coton de Tuléar a to ve věku vyšším než 12 měsíců.
2) Negativní vyšetření cotonka na oční onemocnění PRA.
3) Vyšetření luxace čéšky (patelly) cotonka s výsledkem 0/0, 0/1, 1/0, 1/1. V případě horšího výsledku je uchovnění možné s omezením po souhlasu klubu.
4) Cotonek prošel tzv. "bonitací" s výsledkem chovný - minimální věk pro bonitaci je 13 měsíců.
5) Cotonek je starší 15 měsíců.

Jestliže jsou výše uvedené podmínky splněny, je cotonek Klubem coton de Tuléar označen v průkazu původu za chovného.

POZOR!!! Počítejte s tím, že po bonitaci budete muset na několik týdnů odevzdat originál průkazu původu (přílohu si můžete nechat) poradci chovu, který ho zašle na ČMKU k takzvané přeregistraci.


NEMĚLO BY VÁS ZASKOČIT

Oproti standardu plemene Coton de Tuléar jsou do chovu bráni i jedinci s chybějícími zuby řady PM. Na druhou stranu bonitací neprojdou cotonci s těsným předkusem, který standard povoluje.


JAK TEDY KONKRÉTNĚ UCHOVNIT

Zajisté si teď říkáte, "JAK" tedy provést uchovnění. Nejjednodušší postup je asi následující:

  • Od klubu zjistit, na kdy jsou vypsány bonitace - obvykle jsou součástí klubových a speciálních výstav.
  • Absolvovat povinná vyšetření - PRA a luxaci patelly - na vyšetření si nezapomeňte vzít průkaz původu, kam bude zaznamenán výsledek! Vyšetření musí provést veterinář, který je evidován na seznamku komory veteriních lékařů".
  • Přihlásit se na klubovou nebo speciální výstavu a oznámit poradkyni chovu, že se během výstavy chcete bonitovat.
  • Dorazit na výstavu, odvystavovat s hodnocením "Výborný" nebo "Velmi dobrý" a zúčastnit se bonitace s výsledkem "chovný" :)

Jelikož zdravotní vyšetření nejsou zadarmo, můžete v případě, že máte strach z toho, zda projdete bonitací, zvolit i postup "nejdříve bonitace, potom vyšetření", případně se zúčastnit více výstav (nejlépe těch, které posuzují čeští rozhodí využívaní i klubem pro bonitace), nebo se nejdříve poradit s poradcem chovu.


VYSVĚTLENÍ NĚKTERÝCH POJMŮ

  • krytí = pohlavní styk dvou jedinců odlišného pohlaví
  • krycí pes = chovný pes, který se může ucházet o packu fenečky
  • bonitace = kvalitativní ohodnocení psa/feny staršího 12 měsíců, jehož výsledkem je rozhodnutí, zda bude jedinec po splnění dalších podmínek chovný. Bonitaci provádí komise, která se zkládá z poradce chovu, rozhodčího pro posuzování exteriéru plemene Coton de Tuléar a dalších členů klubu, kteří jsou jmenováni poradcem chovu. Detailní popis včetně ceníku je možné najít na stránkách Klubu Coton de Tuléar.
  • PRA = oční genetické onemocnění. Všichni chovní jedinci plemene Coton de Tuléar musí mít od roku 2006 toto vyšetření, a to s výsledkem "negativní". Vyšetření má platnost do 7. narozenin, poté musí být zopakováno.
  • Luxace patelly (čéšky) = genetické onemocnění pohybového ústrojí, konkrétně čéšky.Podklady pro tento článek byly čerpány ze Zápisního řádu Klubu Coton de Tuléar. Na stránkách klubu najdete i bližší popis onemocnění PRA a Luxace Patelly.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 04.05.2011

© 2008 - 2019 Cotonland | info@cotonland.cz