COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

JAK NA TO - RADY, TIPY, INFORMACE

Výzva: Chcete se podělit o své zkušenosti? Připravte článek a zašlete ho na info@cotonland.cz!!! Nejdříve ale, prosíme, projděte již existující témata, abyste se ujistili, že již takovýto článek napsán nebyl.DNA TESTY PRO PLEMENO COTON DE TULÉAR

Ilustrační obrázek
Cotonek po operaci plotýnek

Přestože plemeno Coton de Tuléar je považováno za jedno ze zdravějších plemen, ani jemu se nevyhýbají nemoci. Díky moderním technologiím a neustále probíhajícím výzkumům je možné na některé z dědičných onemocnění provádět DNA testy a zabránit tak narození nemocných jedinců.

Důležitý je velmi rozumný přístup k výsledkům. Pokud se jedná o autosomálně recesivní dědičnost, což je většina z obvykle testovaných onemocnění, není nutné jedince s N/P, který je jinak zcela zdravý, vyřazovat z chovu. Je mu však jako partnera třeba vybrat jedince s výsledkem N/N.

V zahraničí je aktuálně běžné provádět 6 DNA testů uvedených níže. Zahraniční zájemci o štěňata tyto testy velmi často požadují, a to buď u rodičů, anebo přímo u poptávaných štěňat... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace... | 08.10.2017

HISTORIE POČÁTKU CHOVU COTON DE TULÉAR V ČR

Ilustrační obrázek: Pulchérie of Woodland Cottage
Ilustrační obrázek

Ač se to může zdát neuvěřitelné, plemeno Coton de Tuléar v České Republice slaví už 24. narozeniny. První cotonek sem totiž byl importován v roce 1991 - šlo o import ze španělské celosvětově známé chovatelské stanice of Woodland Cottage - prvním oficiálně hlášeným cotonkem v ČR byla fenečka Pulchérie of Woodland Cottage se zápisním číslem CMKU/CTU/1/-92/91. Přivezla ji paní Marta Dlabolová z chovatelské stanice Modrá Písnička, kde se k ní krátce na to - v roce 1992 - připojila další fenka Pandora of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/3/-92/91) a pejsek Queens of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/2/-92/92).

Tito cotonci se stali zakladateli českého chovu a mnoho majitelů cotonů s českými předky je tak v rodokmenu svého miláčka najde. Když stanice Modrá Písnička skončila s chovem plemene Coton de Tuléar, ujal se Pulchérie pan Tomáš Houdek z chovatelské stanice Přátelé Jetynky, kde se dožila krásných 17-ti let.

Modrá Písnička - zakladatelská chovatelská stanice
O tom, že chovatelská stanice Modrá Písnička byla zakladatelskou chovatelskou stanicí plemene v České Republice nemůže být sporu. První cotonek narozený v České Republice pocházel právě odsud - v roce 1992 se Queensovi a Pulchérii narodila fenečka Afrika Modrá Písnička nesoucí zápisní číslo CMKU/CTU/5/92... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace... | 07.04.2015

OCHORENIA MEDZISTAVCOVÝCH PLATNIČIEK U PSOV

Ilustrační obrázek
Cotonek po operaci plotýnek

CotonLand velmi děkuje paní Zenóbii Chromé z chovatelské stanice Zenobia's Little Sun za přípravu tohoto článku, který z velké části vychází z její bakalářské práce a také ze zkušeností, které prodělala se svou fenečku Elinkou (Chita-Van-El Best of Cotton).

Viacerí z vás sa ma pýtali: Čo presne sa Elinke stalo (více o jejím onemocnění zde). Prečo úplne zdravý, aktívne športujúci psík tak náhle ochrnul? Na moju odpoveď, že sa jedná pravdepodobne o poškodenie typu Hansen III však nadväzovala logická otázka. Čo je to Hansen typ III? Poďme sa teda spolu pozrieť na to čo sa stalo z medicínskeho hľadiska. Na úvod trochu anatómie, ktorá je nevyhnutná pre pochopenie problematiky, nasledovať bude klasifikácia ochorení medzistavcových platničiek a na záver postup liečby.

Základné pojmy a krátky úvod do anatómie

Centrálny nervový systém

Mozog a miecha spolu tvoria centrálny nervový systém. Nervový systém pracuje pomocou jednoduchých alebo zložitých reflexov. Miecha slúži ako nervové spojenie medzi mozgom a ostatným telom, je však nielen spojovacou dráhou ale je tiež dôležitým reflexným centrom! Sú v nej reflexné centrá okrem iného pre pohyby končatín a trupu, reguluje reflexne napríklad aj vyprázdňovanie močového mechúra a konečníka ... zobrazit celý článek

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 20.02.2016

MÁME DOMA COTONKA A CO S JEHO SRSTÍ

Ilustrační obrázek
Upravený cotonek

CotonLand velmi děkuje paní Michaele Šimůnkové ze salonu Klenot Toliary za přípravu tohoto článku o správné péči o srst cotonka.

Na úvod bych Vám chtěla sdělit, že tento článek vznikl pro laiky, kteří s dlouhosrstým plemenem nemají zkušenosti a obracejí se na mě o radu. A tak jsem se rozhodla napsat tento článek pro chovatele cotonků, kteří si s péčí nevědí rady nebo se chtějí dozvědět něco více, aby péči o srst svých miláčků zvládali lehce a bez stresů.

Mnoho majitelů cotonků mi telefonuje, že si cotonka pořídili pro jeho vynikající a přátelskou povahu, ale je pro ně složitá péče o cotonní srst. Úprava cotonní srsti je oproti jiným dlouhosrstým plemenům jednoduchá, věřte mi. A co je důležité, nemusíte srst upravovat střihem, jako je to například u bišonků. A že vím, o čem mluvím. Byla jsem chovatelkou a vystavovatelkou plemene Bichon á poil Frisé. Péče o srst byla velice složitá. Bišonka jsem musela neustále udržovat ve střihu. Příprava na výstavu obnášela koupání a stříhání již 14 dní před výstavou, týden před výstavou, den před výstavou, ráno před výstavou. Každý kousek zabarvené srsti znamenal na výstavě penalizaci. Jak bych to napsala jednoduše, prezentace bišonka byla bílá plyšová hračka na vodítku. Ale zvládla jsem to, naučila jsem se to a jedna z mých prvních prestižních výstav byla v roce věku mého bišonka, kde se umístil na druhém místě. Byla to Světová výstava psů... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 09.12.2012

CO DĚLAT, KDYŽ CHCEME ODCHOVAT ŠTĚŇÁTKA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Máte-li doma fenečku s průkazem původu, pravděpodobně do budoucna uvažujete o tom, že byste na ní odchovali štěňátka. Zejména pro "prvochovatele" jsme připravili malou abecedu toho, co, kdy, kde a s kým budou muset vyřídit a zařídit.

A) Uchovnění

V první řadě se musíte postarat o to, aby se Vaše fenečka stala tzv. chovnou fenou. Jak na to jsme Vám popisovali v článku Jak uchovnit naši fenu / psa. Pracovat na tom můžete začít od věku 13. měcíců, chovnou se fenečka může stát nejdříve v 15 měsících věku.

B) Chovatelská stanice

Pro odchování štěňátek budete potřebovat chovatelskou stanici - jak ji zaregistrovat najdete v článku Registrace chovatelské stanice. Pokud nenastanou nějaké administrativní problémy, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce - je proto třeba zažádat dříve, než fence začne hárání, během kterého ji chcete nakrýt...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 13.05.2011

JAK UCHOVNIT NAŠI FENKU / PSA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Pokud chcete, aby se váš cotonek stal rodičem čistokrevných štěňátek, musíte ho/ji nejdříve tzv. uchovnit.

Chovným s může stát čistokrevný jedinec, který má platný průkaz původu vystavený nebo registrovaný plemenou knihou uznanou FCI a byl zařazen do chovu po splnění podmínek Klubu Coton de Tuléar.

Mnoho chovatelů bezpapírových štěňat argumentuje tím, že "neměli čas na vyřizování podmínek pro papírový chov". Z níže uvedeného je však zřejmé, že pokud máte zdravého psa bez závažných vad, nejedná se o nijak časově ani finančně náročnou proceduru...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 04.05.2011

JAK NA KRYTÍ

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Aby vaše chovná fena měla štěňata s průkazem původu, je potřeba jí najít vhodného partnera ke krytí, který je rovněž chovný. Protože jistě chcete odchovat co nejlepší štěňata - krásná a zdravá - není vybírání toho nejvhodnějšího psa právě jednoduché. Zejména u cotonků, kde se spousta vad může skrýt za krásnou nadýchanou srst a nelze tedy vybírat pouze stylem "ten vypadá krásně, proto ho chceme pro naši fenečku".

Rozhodně také není dobré hledět jen na získané tituly - ne vždy je superšampion právě pro vaši fenu ideálním partnerem. Jelikož ani v psím světě nikdo není dokonalý, a každý pes/fena má nějakou tu slabinku, je nutné hledat psa, který vyváží nedostatky vaší fenky, a nekrýt psem, který má třeba jen jedinou chybičku, bohužel však shodnou s vaší fenou. A takových kritérií pro výběr psa je celá řada - rozhodně neuděláte špatně, pokud při výběru zvážíte i předky, sourozence a případné potomky psa...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 01.05.2011

JAK SE VYZNAT V GRANULOVANÉM KRMIVU

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

CotonLand velmi děkuje paní Věře Jandové z chovatelské stanice Sněženky z Madagaskaru za zaslání tohoto článku.

Mnoho lidí se zajímá o zdravou stravu a správnou výživu, protože vědí, že jídlo může být lékem, ale také naopak. Nevhodným jídlem si můžete přímo i nepřímo způsobit mnoho zdravotních problémů.

A co naši zvířecí společníci? Máme vůbec skutečnou představu o tom, co konzumují? Dáváme jim Whiskas, protože „by je kočky kupovaly“, nebo Science Hills, protože věříme svému veterináři, nebo Royal Canin s královskou korunkou na etiketě, protože když je to tak drahé, tak to přece musí být dobré?

Víme ale, co jim dáváme doopravdy?

Pokud krmíme domácí stravou, minimálně upravovanou, pak ano. Mnoho chovatelů se však spoléhá na komerční produkty, zvláště na suché krmení, které vyžaduje minimum času na přípravu a nekazí se tak rychle, jako čerstvé potraviny a mělo by obsahovat všechny složky potřebné pro zdravý aktivní život... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 05.04.2011

AKTIVITY S COTONKEM II

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

CotonLand velmi děkuje Zenobii Chromé z chovatelské stanice Zenobia's Little Sun za poskytnutí totoho článku o dalších možných aktivitách s cotonkem.

AKÝM AKTIVITÁM SA MÔŽEM VENOVAŤ S BAVLNÍČKOM?

To je častá otázka budúcich majiteľov cotonkov. S cotonkom resp. bavlníčkom sa môžete venovať naozaj rôznorodým aktivitám. Spomeniem tie, ktoré ešte neboli spomínané (Článek Aktivity s cotonkem I najdete zde), základná poslušnosť, flyball a canisterapia.


Základná poslušnosť (angl. Basic obedience)

Coton je známy ako veľmi inteligentné plemeno, je to naozaj pravda. Dokazujú to psy aj sučky rôzneho veku. S mojou cotonkou Elinkou trénujem už od šteňacieho veku a môžem iba potvrdiť, že sa učí naozaj rýchlo. Trénujem ju sama, v rôznych situáciách, najprv doma, neskôr vonku, kde je viac psov a tiež bežný ruch veľkomesta. Tým všetkým čo už vie a ako hravo to zvláda, prekvapuje každého... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 04.03.2011

GRANULOVANÁ KRMIVA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

CotonLand velmi děkuje panu Martinu Pučálkovi, výhradnímu dovozci krmiva Artemis, za poskytnutí totoho článku o granulovaných krmivech.

1. Výživa psů

S rychlým vývojem a výzkumem znalotí v oblasti zdraví se mění názory na vhodnou a zdravou výživu lidí. Tyto poznatky se zcela samozřejmě aplikují i na výživu zvířat. Je pravdou, že v trošku jiné podobě, nicméně také velmi intenzivně. Díky tomu máme dnes při výběru vhodné stravy širokou škálu možností.

2. Výhody a nevýhody granulované stravy

Granulovaná krmiva se začala masově rozvíjet především v 60.letech 20.století, kdy se do jejich výroby pustily potravinářské koncerny. Zprvu se jednalo především o obilninové šroty, které nebyly pro výživu psovitých šelem příliš vhodné. Až v posledních letech se vývoj vydal u některých značek správným směrem a granulovaná krmiva splňují všechny potřeby psů... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 03.03.2011

AKTIVITY S COTONKEM

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

CotonLand velmi děkuje slečně Tereze Zůnové z chovatelské stanice Laetitia Bohemica za poskytnutí totoho článku o možných aktivitách s cotonkem.

AKTIVITY S COTONKEM

I když cotonci možná na první pohled vypadají jako pejsci, kteří se hodí jen jako ozdoba na gauč, skutečnost je docela jiná. Kdo bavlníčky poznal trochu blíže, dobře ví, že se rádi zapojí do všemožných psích i lidských aktivit. Zde jsem vybrala nejčastější aktivity, které mají cotonci moc rádi.

Psí aktivity

Psích aktivit vhodných pro cotonky je spousta. Zde vám vyjmenuji jen ty nejobvyklejší, které se v České republice běžně vyskytují... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 18.02.2011

REGISTRACE CHOVATELSKÉ STANICE

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Pokud máte fenečku s průkazem původu a prošli jste bonitací, zřejmě uvažujete, že bude mít dříve nebo později štěňátka cotonka. K tomu je ale potřeba, abyste měli zaregistrovanou chovatelskou stanici.

Žádanku o registraci chovatelské stanice si můžete stáhnout z internetových stránek ČMKU (konkrétne zde). Po řádném vyplnění jí odešlete zpět ČMKU, kde Vámi navržené názvy zkontrolují s českým registrem a pak návrh zašlou FCI (Belgie) k mezinárodní registraci. Pokud Vámi navržený název bude vyhovovat, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce. V opačném případě je celý postup třeba zopakovat od začátku s jinými návrhy včetně dalšího čekání... Z tohoto důvodu je vhodné před odesláním provést kontrolu jmen chovatelských stanic i přímo na FCI (konkrétně zde)... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 30.01.2011

ZÁKLADNÍ VÝCVIK COTONKA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

CotonLand velmi děkuje slečně Tereze Zůnové z chovatelské stanice Laetitia Bohemica za přípravu tohoto článku o základním výcviku cotonka.

ZÁKLADNÍ VÝCVIK COTONKA

Existuje několik povelů, které značně zjednoduší a zpříjemní soužití s pejskem. Není moc těžké naučit tyto povely cotonka každého věku. Když se ještě k výcviku přidá nějaká moc dobrá odměna, stane se z něj zábava pro psa i jeho člověka.

Odměna a trest

O tomto tématu jsem se už zmínila v článku Vychováváme cotonka. Tady si zopakujeme jen ty nejdůležitější věci. Jako odměnu můžeme použít pamlsek, hračku, pohlazení anebo slovní pochvalu. Pamlsky používejte jen malé, aby je pes rychle rozkousal a nebyl hned přejedený. Tresty používáme jen výjimečně. Za nesplnění povelu můžete psa trestat jen ve chvíli, kdy jsme si jisti, že ho pes opravdu ovládá. Nejčastěji používaným trestem pro nás bude okřiknutí nebo zvýšení hlasu, další tresty si připomeneme u jednotlivých cviků... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 12.10.2010

VYCHOVÁVÁME COTONKA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

CotonLand velmi děkuje slečně Tereze Zůnové z chovatelské stanice Laetitia Bohemica za přípravu tohoto článku o správné výchově cotonka.

VYCHOVÁVÁME COTONKA

Skvěle vychovaný cotonek je snem snad každého majitele tohoto psíka. Může svého pána doprovázet prakticky kamkoli, nikde mu neudělá ostudu, ale naopak bude zdrojem všeobecného zájmu a obdivu. Bohužel se ale žádný pes takový nerodí. Teprve my lidé mu musíme ukázat, co od něj očekáváme a naučit ho, jak se má správně chovat. Správně vedená výchova nebude nutným zlem, ale zábavnou napínavou hrou pro pána i jeho psa. Nejlepší je, když se s výchovou začíná už od nejútlejšího věku štěněte. Nevěře ale tomu, že starého psa novým kouskům nenaučíš. S trochou snahy a trpělivosti můžete vychovat bavlníčka prakticky jakéhokoliv věku... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 01.10.2010

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST COTONKA

Ilustrační obrázek
Vykoupaný cotonek

CotonLand velmi děkuje paní Evě Šalandové ze Salonu Avanti za přípravu tohoto článku o správné péči o srst cotonka.

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SRST COTONKA

Péče o srst cotonka není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Budete-li dodržovat pár základních pravidel, stane se pro vás hračkou… Odměnou vám bude krásný bílý pejsek, ze kterého budete mít radost nejen vy, ale obdivovat ho bude celé vaše okolí.

Základním prvkem péče o srst je česání. Jak často česat, čím a jakým způsobem, to jsou otázky, na které lze odpovědět vždy jen s přihlédnutím ke stáří konkrétního cotonka.

Kvalita srsti se totiž během prvních dvou let zásadním způsobem mění (viz body 1-3).

Tomu je třeba péči přizpůsobit. Neznalost tohoto faktu způsobuje majitelům cotonků nemalé starosti... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 07.08.2010

POPRVÉ NA VÝSTAVU

Ilustrační obrázek
BIS Coton de Tuléar

V tomto článku jsme se pokusili upozornit na chyby a poradit s případnými problémy, které Vás zřejmě potkají, když jedete na výstavu úplně poprvé.

1. Hlásíme se na výstavu

Prvním krokem nejspíše bude vyplnění a zaslání přihlášky. Většina výstav má dva termíny uzávěrek, lišící se pouze výší poplatku. Druhý termín obvykle končí cca 1 měsíc před konáním dané výstavy. O tom, zda jste se do daného termínu strefili, většinou rozhoduje datum poštovního razítka nebo odeslání e-mailu / faxu.

V seznamu termínů výstav najdete i odkazy na internetové stránky věnované jednotlivým výstavám. Na nich s cca tří měsíčním předstihem pořadatelé zveřejňují propozice (základní informace o výstavě včetně navrženého rozhodčího, termínů uzávěrek, poplatků, podmínek přihlášení a harmonogramu dané výstavy) a přihlášku - v dnešní elektronické době leckdy i ve formě internetového formuláře, případně v .pdf nebo .doc. Způsob přijímání přihlášek (mail, pošta, fax, internetový formulář) je vždy zveřejněn v propozicích... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 01.08.2010

COTONKA S PP NEBO BEZ PP?

ChS cotonků s průkazem původu - From Cotton Home
Štěňátka s PP

Článek založený na otázce mnoha budoucích majitelů štěňátka - zda štěňátko s průkazem původu nebo bez něho.

Autor tohoto článku nevlastní chovatelskou stanici, nechová štěňata s průkazem původu ani bez nich. Sám si tuto otázku kdysi položil a z důvodů uvedených právě v tomto článku nakonec volil pejska s průkazem původu. Dnes je vlastníkem krásného zdravého cotonka s průkazem původu, na kterého nedá dopustit.

Celý článek si můžete přečíst zde.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 11.07.2008© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz