COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

RADY, TIPY, INFORMACE: CHOV A ŠTĚŇATA

Výzva: Chcete se podělit o své zkušenosti? Připravte článek a zašlete ho na info@cotonland.cz!!! Nejdříve ale, prosíme, projděte již existující témata, abyste se ujistili, že již takovýto článek napsán nebyl.HISTORIE POČÁTKU CHOVU COTON DE TULÉAR V ČR

Ilustrační obrázek: Pulchérie of Woodland Cottage
Ilustrační obrázek

Ač se to může zdát neuvěřitelné, plemeno Coton de Tuléar v České Republice slaví už 24. narozeniny. První cotonek sem totiž byl importován v roce 1991 - šlo o import ze španělské celosvětově známé chovatelské stanice of Woodland Cottage - prvním oficiálně hlášeným cotonkem v ČR byla fenečka Pulchérie of Woodland Cottage se zápisním číslem CMKU/CTU/1/-92/91. Přivezla ji paní Marta Dlabolová z chovatelské stanice Modrá Písnička, kde se k ní krátce na to - v roce 1992 - připojila další fenka Pandora of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/3/-92/91) a pejsek Queens of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/2/-92/92).

Tito cotonci se stali zakladateli českého chovu a mnoho majitelů cotonů s českými předky je tak v rodokmenu svého miláčka najde. Když stanice Modrá Písnička skončila s chovem plemene Coton de Tuléar, ujal se Pulchérie pan Tomáš Houdek z chovatelské stanice Přátelé Jetynky, kde se dožila krásných 17-ti let.

Modrá Písnička - zakladatelská chovatelská stanice
O tom, že chovatelská stanice Modrá Písnička byla zakladatelskou chovatelskou stanicí plemene v České Republice nemůže být sporu. První cotonek narozený v České Republice pocházel právě odsud - v roce 1992 se Queensovi a Pulchérii narodila fenečka Afrika Modrá Písnička nesoucí zápisní číslo CMKU/CTU/5/92... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace... | 07.04.2015

CO DĚLAT, KDYŽ CHCEME ODCHOVAT ŠTĚŇÁTKA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Máte-li doma fenečku s průkazem původu, pravděpodobně do budoucna uvažujete o tom, že byste na ní odchovali štěňátka. Zejména pro "prvochovatele" jsme připravili malou abecedu toho, co, kdy, kde a s kým budou muset vyřídit a zařídit.

A) Uchovnění

V první řadě se musíte postarat o to, aby se Vaše fenečka stala tzv. chovnou fenou. Jak na to jsme Vám popisovali v článku Jak uchovnit naši fenu / psa. Pracovat na tom můžete začít od věku 13. měcíců, chovnou se fenečka může stát nejdříve v 15 měsících věku.

B) Chovatelská stanice

Pro odchování štěňátek budete potřebovat chovatelskou stanici - jak ji zaregistrovat najdete v článku Registrace chovatelské stanice. Pokud nenastanou nějaké administrativní problémy, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce - je proto třeba zažádat dříve, než fence začne hárání, během kterého ji chcete nakrýt...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 13.05.2011

JAK UCHOVNIT NAŠI FENKU / PSA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Pokud chcete, aby se váš cotonek stal rodičem čistokrevných štěňátek, musíte ho/ji nejdříve tzv. uchovnit.

Chovným s může stát čistokrevný jedinec, který má platný průkaz původu vystavený nebo registrovaný plemenou knihou uznanou FCI a byl zařazen do chovu po splnění podmínek Klubu Coton de Tuléar.

Mnoho chovatelů bezpapírových štěňat argumentuje tím, že "neměli čas na vyřizování podmínek pro papírový chov". Z níže uvedeného je však zřejmé, že pokud máte zdravého psa bez závažných vad, nejedná se o nijak časově ani finančně náročnou proceduru...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 04.05.2011

JAK NA KRYTÍ

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Aby vaše chovná fena měla štěňata s průkazem původu, je potřeba jí najít vhodného partnera ke krytí, který je rovněž chovný. Protože jistě chcete odchovat co nejlepší štěňata - krásná a zdravá - není vybírání toho nejvhodnějšího psa právě jednoduché. Zejména u cotonků, kde se spousta vad může skrýt za krásnou nadýchanou srst a nelze tedy vybírat pouze stylem "ten vypadá krásně, proto ho chceme pro naši fenečku".

Rozhodně také není dobré hledět jen na získané tituly - ne vždy je superšampion právě pro vaši fenu ideálním partnerem. Jelikož ani v psím světě nikdo není dokonalý, a každý pes/fena má nějakou tu slabinku, je nutné hledat psa, který vyváží nedostatky vaší fenky, a nekrýt psem, který má třeba jen jedinou chybičku, bohužel však shodnou s vaší fenou. A takových kritérií pro výběr psa je celá řada - rozhodně neuděláte špatně, pokud při výběru zvážíte i předky, sourozence a případné potomky psa...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 01.05.2011

REGISTRACE CHOVATELSKÉ STANICE

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Pokud máte fenečku s průkazem původu a prošli jste bonitací, zřejmě uvažujete, že bude mít dříve nebo později štěňátka cotonka. K tomu je ale potřeba, abyste měli zaregistrovanou chovatelskou stanici.

Žádanku o registraci chovatelské stanice si můžete stáhnout z internetových stránek ČMKU (konkrétne zde). Po řádném vyplnění jí odešlete zpět ČMKU, kde Vámi navržené názvy zkontrolují s českým registrem a pak návrh zašlou FCI (Belgie) k mezinárodní registraci. Pokud Vámi navržený název bude vyhovovat, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce. V opačném případě je celý postup třeba zopakovat od začátku s jinými návrhy včetně dalšího čekání... Z tohoto důvodu je vhodné před odesláním provést kontrolu jmen chovatelských stanic i přímo na FCI (konkrétně zde)... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 30.01.2011

COTONKA S PP NEBO BEZ PP?

ChS cotonků s průkazem původu - From Cotton Home
Štěňátka s PP

Článek založený na otázce mnoha budoucích majitelů štěňátka - zda štěňátko s průkazem původu nebo bez něho.

Autor tohoto článku nevlastní chovatelskou stanici, nechová štěňata s průkazem původu ani bez nich. Sám si tuto otázku kdysi položil a z důvodů uvedených právě v tomto článku nakonec volil pejska s průkazem původu. Dnes je vlastníkem krásného zdravého cotonka s průkazem původu, na kterého nedá dopustit.

Celý článek si můžete přečíst zde.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 11.07.2008© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz