COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

RADY, TIPY, INFORMACE: CHOV A ŠTĚŇATA

Výzva: Chcete se podělit o své zkušenosti? Připravte článek a zašlete ho na info@cotonland.cz!!! Nejdříve ale, prosíme, projděte již existující témata, abyste se ujistili, že již takovýto článek napsán nebyl.HISTORIE POČÁTKU CHOVU COTON DE TULÉAR V ČR

Ilustrační obrázek: Pulchérie of Woodland Cottage
Ilustrační obrázek

Ač se to může zdát neuvěřitelné, plemeno Coton de Tuléar v České Republice slaví už 24. narozeniny. První cotonek sem totiž byl importován v roce 1991 - šlo o import ze španělské celosvětově známé chovatelské stanice of Woodland Cottage - prvním oficiálně hlášeným cotonkem v ČR byla fenečka Pulchérie of Woodland Cottage se zápisním číslem CMKU/CTU/1/-92/91. Přivezla ji paní Marta Dlabolová z chovatelské stanice Modrá Písnička, kde se k ní krátce na to - v roce 1992 - připojila další fenka Pandora of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/3/-92/91) a pejsek Queens of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/2/-92/92).

Tito cotonci se stali zakladateli českého chovu a mnoho majitelů cotonů s českými předky je tak v rodokmenu svého miláčka najde. Když stanice Modrá Písnička skončila s chovem plemene Coton de Tuléar, ujal se Pulchérie pan Tomáš Houdek z chovatelské stanice Přátelé Jetynky, kde se dožila krásných 17-ti let.

Modrá Písnička - zakladatelská chovatelská stanice
O tom, že chovatelská stanice Modrá Písnička byla zakladatelskou chovatelskou stanicí plemene v České Republice nemůže být sporu. První cotonek narozený v České Republice pocházel právě odsud - v roce 1992 se Queensovi a Pulchérii narodila fenečka Afrika Modrá Písnička nesoucí zápisní číslo CMKU/CTU/5/92... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace... | 07.04.2015

CO DĚLAT, KDYŽ CHCEME ODCHOVAT ŠTĚŇÁTKA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Máte-li doma fenečku s průkazem původu, pravděpodobně do budoucna uvažujete o tom, že byste na ní odchovali štěňátka. Zejména pro "prvochovatele" jsme připravili malou abecedu toho, co, kdy, kde a s kým budou muset vyřídit a zařídit.

A) Uchovnění

V první řadě se musíte postarat o to, aby se Vaše fenečka stala tzv. chovnou fenou. Jak na to jsme Vám popisovali v článku Jak uchovnit naši fenu / psa. Pracovat na tom můžete začít od věku 13. měcíců, chovnou se fenečka může stát nejdříve v 15 měsících věku.

B) Chovatelská stanice

Pro odchování štěňátek budete potřebovat chovatelskou stanici - jak ji zaregistrovat najdete v článku Registrace chovatelské stanice. Pokud nenastanou nějaké administrativní problémy, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce - je proto třeba zažádat dříve, než fence začne hárání, během kterého ji chcete nakrýt...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 13.05.2011

JAK UCHOVNIT NAŠI FENKU / PSA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Pokud chcete, aby se váš cotonek stal rodičem čistokrevných štěňátek, musíte ho/ji nejdříve tzv. uchovnit.

Chovným s může stát čistokrevný jedinec, který má platný průkaz původu vystavený nebo registrovaný plemenou knihou uznanou FCI a byl zařazen do chovu po splnění podmínek Klubu Coton de Tuléar.

Mnoho chovatelů bezpapírových štěňat argumentuje tím, že "neměli čas na vyřizování podmínek pro papírový chov". Z níže uvedeného je však zřejmé, že pokud máte zdravého psa bez závažných vad, nejedná se o nijak časově ani finančně náročnou proceduru...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 04.05.2011

JAK NA KRYTÍ

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Aby vaše chovná fena měla štěňata s průkazem původu, je potřeba jí najít vhodného partnera ke krytí, který je rovněž chovný. Protože jistě chcete odchovat co nejlepší štěňata - krásná a zdravá - není vybírání toho nejvhodnějšího psa právě jednoduché. Zejména u cotonků, kde se spousta vad může skrýt za krásnou nadýchanou srst a nelze tedy vybírat pouze stylem "ten vypadá krásně, proto ho chceme pro naši fenečku".

Rozhodně také není dobré hledět jen na získané tituly - ne vždy je superšampion právě pro vaši fenu ideálním partnerem. Jelikož ani v psím světě nikdo není dokonalý, a každý pes/fena má nějakou tu slabinku, je nutné hledat psa, který vyváží nedostatky vaší fenky, a nekrýt psem, který má třeba jen jedinou chybičku, bohužel však shodnou s vaší fenou. A takových kritérií pro výběr psa je celá řada - rozhodně neuděláte špatně, pokud při výběru zvážíte i předky, sourozence a případné potomky psa...(zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 01.05.2011

REGISTRACE CHOVATELSKÉ STANICE

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Pokud máte fenečku s průkazem původu a prošli jste bonitací, zřejmě uvažujete, že bude mít dříve nebo později štěňátka cotonka. K tomu je ale potřeba, abyste měli zaregistrovanou chovatelskou stanici.

Žádanku o registraci chovatelské stanice si můžete stáhnout z internetových stránek ČMKU (konkrétne zde). Po řádném vyplnění jí odešlete zpět ČMKU, kde Vámi navržené názvy zkontrolují s českým registrem a pak návrh zašlou FCI (Belgie) k mezinárodní registraci. Pokud Vámi navržený název bude vyhovovat, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce. V opačném případě je celý postup třeba zopakovat od začátku s jinými návrhy včetně dalšího čekání... Z tohoto důvodu je vhodné před odesláním provést kontrolu jmen chovatelských stanic i přímo na FCI (konkrétně zde)... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 30.01.2011

COTONKA S PP NEBO BEZ PP?

ChS cotonků s průkazem původu - From Cotton Home
Štěňátka s PP

Článek založený na otázce mnoha budoucích majitelů štěňátka - zda štěňátko s průkazem původu nebo bez něho.

Autor tohoto článku nevlastní chovatelskou stanici, nechová štěňata s průkazem původu ani bez nich. Sám si tuto otázku kdysi položil a z důvodů uvedených právě v tomto článku nakonec volil pejska s průkazem původu. Dnes je vlastníkem krásného zdravého cotonka s průkazem původu, na kterého nedá dopustit.

Celý článek si můžete přečíst zde.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 11.07.2008© 2008 - 2019 Cotonland | info@cotonland.cz