COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

CO DĚLAT, KDYŽ CHCEME ODCHOVAT ŠTĚŇÁTKA

Ilustrační obrázek
Aischa Něžná Cinderella se svými štěňátky (Ilustrační obrázek)

Máte-li doma fenečku s průkazem původu, pravděpodobně do budoucna uvažujete o tom, že byste na ní odchovali štěňátka. Zejména pro "prvochovatele" jsme připravili malou abecedu toho, co, kdy, kde a s kým budou muset vyřídit a zařídit.

A) Uchovnění

V první řadě se musíte postarat o to, aby se Vaše fenečka stala tzv. chovnou fenou. Jak na to jsme Vám popisovali v článku Jak uchovnit naši fenu / psa. Pracovat na tom můžete začít od věku 13. měcíců, chovnou se fenečka může stát nejdříve v 15 měsících věku.


B) Chovatelská stanice

Pro odchování štěňátek budete potřebovat chovatelskou stanici - jak ji zaregistrovat najdete v článku Registrace chovatelské stanice. Pokud nenastanou nějaké administrativní problémy, vyřízení trvá cca 2 - 3 měsíce - je proto třeba zažádat dříve, než fence začne hárání, během kterého ji chcete nakrýt....

Další možností je, že se dohodnete s majitelem jiné chovatelské stanice o tom, že odchováte štěňata na jejich stanici - toto je možné provést pouze jednout.


C) Výběr krycího psa a vyžádání krycího listu

Tak jako u lidí, ani u pejsků štěňátka nenosí čáp ;) Pro fenečku si tedy budete muset vybrat vhodného krycího psa - základní pravidla jste se mohli dozvědět v článku Jak na krytí. Psa je možné vybírat podle vlastního uvážení nebo podle rady poradce chovu. Žádat poradce chovu o vystavení krycího listu je třeba s dostatečným předstihem před krytím (nejlépe 2 měsíce předem) - poradce chovu má 3 týdenní termín pro vystavení krycího listu, a v případě, že se budete o vhodných psech radit, může se tato doba protáhnout.

Zohlednit byste měli i fakt, že majitel krycího psa nemusí s nakrytím Vaší feny souhlasit. Doporučujeme proto před vyžádáním krycího listu majitele krycích psů kontaktovat a domluvit se s nimi.


D) Před krytím

S majitelem psa je nutné předem domluvit podmínky krytí včetně úhrady za krytí.


E) Ihned po krytí

Okamžitě po uskutečnění krytí vyplní chovatel (majitel feny) s majitelem krycího psa Krycí list část 1 i část 2.


F) Do týdne od krytí - krycí list část 1

Chovatel (tedy majitel fenečky) má povinnost do 7 dnů od nakrytí zaslat zpět poradci chovu vyplněnou 1. část krycího listu "po krytí".


G) 3. - 4. týden od krytí - ověření březosti feny

To, zda Vaše fenečka skutečně čeká štěňátka, můžete ultrazvukem ověřit u svého veterináře cca 3 - 4 týdny od nakrytí. Zhruba od 5. týdne fenečka začne přibírat a zakulacovat se. Na ultrazvuk samozřejmě můžete vyrazit i později.

V okamžik, kdy máte jistotu, že se štěňátka narodí, můžete začít inzerovat na různých internetových serverech a v tisku.


H) 57. - 70. den od krytí - POROD

Termín porodu bývá mezi 57. - 70. dnem od nakrytí, u cotonků je to v průměru mezi 61. - 64. dnem. Na porod si kromě teplého, klidného místa nezapomeňte připravit nějaké cíchy, papírové podložky a staré ručníky (na vysušení narozených štěňátek), pean (na zaškrcení pupeční šňůry před přestřihnutím), vydezinfikované nůžky (na přestřižení pupečních šňůr), váhu (štěňátka musíte po porodu zvážit), dezinfekci, tužku, papír a teplé místo (nejlépe s vyhřívací dečkou nebo u topení), kam budete štěňátka po porodu odkládat, dokud jejich maminka nedorodí.

Nejideálnější je si opatřit elektrickou dečku, nejen k porodu, ale i do budoucna. Když se štěňátka narodí, nemají termoregulaci, takže je potřeba je zahřívat prvních 14 dní, aby měla podmínky jako v děloze (okolo 38 stupňů). Pokud tato teplota není dodržena, štěňátka mohou ztratit sací reflex.

Rozhodně doporučujeme domluvit se s nějakým blízkým veterinářem na pomoc v případě problémů (a to i třeba v noci), případně se zkušenějším chovatelem v okolí, který Vám s porodem pomůže.

V případě prvního vrhu doporučujeme spojit se s poradcem chovu, aby bylo vše správně připraveno na porod. Je též možné, pokud chovatelé bydlí v Praze, aby poradkyně chovu přijela k porodu a nebo pošle veterinární pomoc. Mimopražští mohou v případě problémů s poradkyní chovu během porodu telefonovat. Není vyjímkou, že se takto rodilo po telefonu i ve 4 ráno.


I) Do týdne od porodu - krycí list část 2

Do sedmi dnů od porodu je chovatel povinnen poslat poradci chovu 2. část krycího listu - "po vrhu". Na základě tohoto dokumentu chovatel obratem od poradce chovu obdrží "Žádanku o tetovací čísla" a "Přihlášku vrhu", případně si tyto dokumenty můžete stáhnout na stránkách Klubu Coton de Tuléar.


J) Ve 2 týdnech věku štěňátek - první odčervení

Ve věku 2 týdnů štěňátka poprvé odčervujeme.


K) Do 3 týdnů od porodu - přihláška vrhu a žádanka o tetovací čísla

Vyplněnou přihlášku vrhu a žádanku o tetovací čísla musí chovatel zaslat zpět vyplněné poradci chovu, a to do 3 týdnů věku štěňat. Na základě těchto dvou dokumentů a 2. části krycího listu vystavuje plemenná kniha průkazy původu narozeným štěňatům.

Upozorňujeme, že součástí přihlášky vrhu je i budoucí jméno štěňátka, které už poté nemůžete změnit.

Současně s těmito dokumenty doporučujeme poradci chovu zaslat i potvrzení titulů rodičů, které chcete, aby štěňátka měla zapsána v rodokmenech.


L) V 4 týdnech věku štěňátek - druhé odčervení

Ve věku 4 týdnů štěňátka podruhé odčervujeme.


M) 6 týdnů od porodu - tetování nebo čipování

Tetování nebo čipování provádí veterinární lékař po přidělení tetovacích čísel Plemennou knihou, a to od 6. týdne věku štěňat. (Plemenná kniha tetovací čísla vydává do 10 dnů od doručení žádosti poradcem chovu).

Pokud chovatel zvolí označení štěňat čipováním, vyznačí osoba k tomuto úkonu způsobilá ke každému tetovacímu číslu číslo mikročipu. Místo tetoval na Žádance o tetovací čísla vyznačí čipoval a opatří Žádanku o tetovací čísla razítkem a podpisem. Současně s čipováním od veterinárního lékaře obdrží registrační kartu, kterou odešle na národní registr zvířat.

Vyplněnou tetovací kartu zasíláte zpět poradci chovu. V případě, že musíte absolvovat kontrolu vrhu, tento dokument můžete předat osobně.

Ve věku 6 týdnů zároveň necháváme štěňátka naočkovat a znovu odčervit - obvykle se dělá najednou právě s tetováním nebo čipováním.

N) Po tetování - kontrola vrhu

Pokud se jedná o první spojení Vaší fenky s vybraným psem, musíte absolvovat tzv. kontrolu vrhu, kterou provádí poradce chovu nebo oblastní poradce chovu nejlépe ve věku 6 - 8 týdnů. Termín kontroly si s vámi poradce domluví po obdržení přihlášky vrhu.

Upozorňujeme, že kontrola vrhu se standardně provádí až po natetování/očipování štěňat a všechna štěňátka při ní musí být přítomna - tj. musí proběhnout dříve, než štěňátka vyrazí k novým páníčkům.


O) V 7 týdnech věku štěňátek - třetí odčervení

Ve věku 7 týdnů štěňátka potřetí odčervujeme.


P) Nejdříve 50 dní od narození - odchod k novým páníčkům

Štěňátka mohou k novým majitelům vyrazit nejdříve ve věku 50 dní. Všeobecně se ale doporučuje štěňátka předávat nejdříve v 56 dnech.


Q) V 8 týdnech věku štěňátek - čtvrté odčervení

Ve věku 8 týdnů štěňátka počtvrté odčervujeme.


R) 2 až 3 měsíce od narození štěňat - průkazy původu

Zhruba ve 2. až 3. měsíci obdržíte poštou na dobírku průkazy původu pro Vaše štěňátka, které poté musíte rozeslat novým páníčkům - nejlépe doporučeně, aby riziko jejich ztráty nebo poškození bylo co nejmenší.


S) Pokud fenečka nezabřezla

V případě, že fenečka nezabřezla (nečeká štěňátka), musíte do 75 dní od krytí zaslat 2. část krycího listu zpět poradci chovu.Podklady pro tento článek byly čerpány ze Zápisního řádu Klubu Coton de Tuléar. Za pomoc také děkujeme poradkyni chovu, paní Michaele Šimůnkové z chovatelské stanice Klenot Toliary a Kláře Vlčkové z chovatelské stanice Coton Angels from Dolce.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 13.05.2011

© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz