COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

COTONKA S PP NEBO BEZ PP?

Ostříhaný cotonek s průkazem původu
Ostříhaný cotonek s průkazem původu
Mnoho budoucích majitelů štěňátka si tuto otázku zřejmě položí. A co si budeme povídat, hlavním rozhodovacím kritériem se stane CENA štěňátka. Otázkou však je, zda není toto kritérium poněkud zavádějící. V několika následujích odstavcích se vám pokusíme ukázat, proč.

Rozdílné ceny mezi štěňátky s průkazem původu a štěňátky bez průkazu původu nejsou dané chamtivostí chovatelů čistokrevných pejsků (leckdy je finančně výhodnější chov bezpapíráčků). Jsou dány mnohem vyššími náklady na chov, které mají budoucím majitelům zajistit, že si nekoupili „zajíce“ v pytli, ale skutečného cotonka s předpokladem zdravého budoucího života.


Jaké jsou argumenty pro koupi štěňátka s průkazem původu?

 • Rodiče štěňátka, které má průkaz původu, musí splnit několik kritérií. V první řadě musí být uchovněni, což znamená, že splňují standard (mj. vzhledem a povahou) daného plemene a jsou zdraví. U plemene Coton de Tuléar musejí být všichni chovní jedinci vyšetřeni na Luxaci Patelly (velmi bolestivé onemocnění) a na PRA (vyšetření očí na genetické vady).
 • Spojení dvou jedinců (feny a psa), musí schválit poradce chovu – předejde se tak příbuzenskému a nekontrolovanému rozmnožování (omezení věku pro oplodnění fenečky, omezení počtu vrhů v jednom roce).
 • Po narození jsou štěňátka kontrolována poradcem chovu – nemělo by se tak stát, že si místo cotonka přivezete cotono-boloňáčka. Kromě toho probíhá „kontrola ustájení“, tj. kontrola prostředí, ve kterém štěňátka a jejich rodiče žijí.
 • Při koupi štěňátka uzavíráte s chovatelem smlouvu. Ve smlouvě je přesně napsáno, jaké štěňátko jste si koupili, v jakém bylo při přebírání zdravotním stavu, cena štěňátka, „záruka“ a další.
 • Chovatelé velmi často udržují s novými majiteli svých „miminek“ dlouhodobější kontakty. Poradí vám s výchovou a péčí, dají vám různá doporučení.

Ostříhaný cotonek bez průkazu původu
Ostříhaný cotonek bez průkazu původu
Ona totiž už samotná otázka v nadpisu není položena správně. Neměla by znít „S PP NEBO BEZ PP?“, ale „COTONKA nebo voříška“? Pokud jste si plemeno vybírali podle vlastností, velikosti, povahy – volte COTONKA, tedy štěňátko s PP. Pouze průkaz původu vám totiž zaručí, že dostanete skutečně to, co jste si přáli. V opačném případě si pořizujete voříška, u kterého si i přes ujištění chovatelů nemůžete být jisti, co z něho vyroste. A co hůř – dříve nebo později se může stát, že takovýto pejsek onemocní. U cotonků jsou nejpravděpodobnější již zmiňované problémy s klouby nebo exémy, které u bílých plemen trápí jedince s velkým nedostatkem pigmentu. Tři tísíce, které jste na počátku ušetřili (cotonci s PP se dnes dají koupit za 10 000 – 15 000, zatímco ty bez PP se prodávají kolem 8 000 Kč), velmi rychle utratíte za veterináře nebo různé mastičky a léky. Horší, než finanční ztráta, je však bolest, která nebude trápit jenom vašeho mazlíčka, ale i Vás.

Shrňme si ještě nejobvyklejší argumenty pro koupi pejska bez průkazu původu:

 • Pejska nechci vystavovat, chci ho pro radost. Proč bych tedy měl připlácet za něco, co nevyužiji.
  Ani pejsek s PP NEMUSÍ být vystavován (ostatně takových je většina). Pokud si to však rozmyslíte, budete MOCI. Cenové rozdíly mezi štěňátky s PP a bez PP jsou malé (cca 3 000 Kč), při koupi cotonka s PP máte mnohem větší pravděpodobnost, že bude zdráv.
 • Majitel štěňátek nám řekl, že jeho rodiče jsou s PP a štěňátka ho nemají, protože je to příliš zbytečných formalit. Kupujeme si tedy čistokrevného pejska, jenom na to nemáme úřední potvrzení.
  Kupujete si štěňátko, jehož původ nikdo neověřil. To že je nyní malé, bílé a hebké ještě neznamená, že takové bude i za rok. Otcem klidně může být sousedovic fousek. Nepřijde Vám ani trošku divné, že když už majitel vložil tolik času a financí (výstavy jsou velmi finančně náročné), aby vychoval „výstavně úspěšné“ cotonky, tak pak nechová papíráčky? Není to spíš tím, že by toto spojení nikdy nebylo schváleno poradcem chovu? Že pes, či fena, nebyli z nějakého (nejspíše zdravotního) důvodu uchovněni?
 • Pejskové s PP vyžadují náročnější péči. My cotonka budeme stříhat.
  Každý pejsek může být ostřihán – ten s PP vám u toho bude nadávat úplně stejně jako ten bez PP. Jí stejně, pije stejně, potřebuje stejně často venčit, musí mít stejné očkování...

Bohužel i v České Republice máme tzv. „množitele“ cotonků, kteří bez ohledu na zdraví štěňátek i jejich maminek, ročně vyprodukují několik desítek bezpapíráčků. Poznáte je tak, že doma mají několik psů/fen, o kterých tvrdí, že jsou s PP, a jejich průkazy vám třeba i předloží, ale štěňátka PP nemají. Už to samo by vás mělo varovat. V případě cotonků je v republice několik chovatelů, kteří pro své praktiky a zacházení se psy byli vyloučeni z klubu a vyřazeni ze seznamu chovatelských stanic schválených ČMKU. Pokud si koupíte štěňátko od nich, podporujete je v trápení jejich fen, na kterých je chováno bez přestání stále dokola, v trápení štěňátek, která jsou odchovávána ve chlívku a jiných nevyhovujích prostředích, kde nemají v tomto věku tolik potřebný kontakt s člověkem a jiné podněty. Od takovýchto chovatelů rozhodně štěňátko kupovat nedoporučujeme.

Pokud se i přes všechna výše uvedená rizika rozhodnete pro štěňátko bez PP, buďte o to víc obezřetní. Vyžadujte návštěvu takové chovatelské stanice. Přijeďte tam raději dříve, nebo bez ohlášení – ověříte si, zda Vám štěňátka nebyla pouze podána na zlatém podnosu, zatímco zbytek svého „dětství“ tráví někde ve chlívku. Chtějte vidět místo, kde vyrůstají. Že Vás chovatel netahá za nos, poznáte podle toho, že tam najdete roztahané, oslintané hračky, nějakou tu loužičku, ... Pokud štěňátko bude viditelně zanedbané, ptejte se na důvody. Rozhlédněte se po internetu – v inzerátech hletejte i ty starší záznamy, vyhledejte si kontaktní osobu. Pokud se nabídky od jedné osoby pravidelně opakují (několikrát do roka nová štěňátka), znamená to, že se jedná o množitele bezpapíráčků pro peníze, nikoliv pro radost.

Štěňátka cotonků s průkazem původu
Štěňátka cotonků s PP
Každé štěňátko je nádherné, každý dospělý pejsek (fenečka) bude pro vás ten nejkrásnější, a bude Vás z celého srdce milovat. Na to průkaz původu rozhodně nemá vliv. Pokud však doma chcete mít COTONKA, rozhodně volte štěňátko s PP.

Aktuální nabídku štěňátek plemene Coton de Tuléar (tedy čistokrevných štěňátek s průkazem původu), najdete v naší kategorii Nabídka štěňat.

Aktuální nabídku voříšků (nečistokrevných cotonků a jejich příbuzných), kteří v životě neměli tolik štěstí a čekají na své nové páníčky v útulcích, najdete v kategorii SOS – cotonci v nouzi.

Další informace týkající se nákupu štěňátka bez PP si můžete přečíst na Klubových stránkách plemene Coton de Tuléar a na http://www.psi-kocky.cz/psi/rizika_pri_koupi_tenete_bez_pp nebo na http://www.psi-kocky.cz/psi/k_cemu_je_dobry_prukaz_puvodu.


Pár slov na závěr:

Autor tohoto článku nevlastní chovatelskou stanici, nechová štěňata s průkazem původu ani bez nich. Sám si tuto otázku (zda s PP nebo bez PP) kdysi položil a z důvodů uvedených právě v tomto článku nakonec volil pejska s průkazem původu. Dnes je vlastníkem krásného zdravého cotonka s průkazem původu, na kterého nedá dopustit.

Důvodem vzniku tohoto článku byly často se opakující dotazy na autora: "Jakto, že je Váš cotonek tak krásně chlupatý, jak to děláte? Našemu cotonkovi jsou čtyři roky a pořád ještě hodně líná, co s tím? Jak vysoký je cotonek v dospělosti? Našemu je deset měsíců a už má 33 cm v kohoutku, dá se to nějak zastavit?". Vždy se nakonec ukázalo, že se jedná o dotazy majitelů cotonků bez PP.

I mezi chovateli pejsků bez PP se najdou solidní páníčci, kteří své fenečce jednou za život dopřáli štěňáka - od nich se Vám zajisté dostane stejného servisu jako od chovatelů pejsků s průkazem původu. Přesto však nikdy nebudete mít záruku, že až Vám štěňátko bez PP vyroste, bude to skutečně cotonek, jak ho popisuje standard tohoto plemene. Účelem článku bylo zejména varování před takzvanými "množiteli" štěňat bez PP pro peníze.

Pokud dáváte přednost voříškovi (tedy pejskovi bez PP) před cotonkem, nechcete pomoci nějakému pejskovi v nouzi, který má cotonky mezi předky? Jejich seznam najdete v kategorii SOS - cotonci v nouzi.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 29.12.2008

© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz