COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST COTONKA

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek: Dorothy Vanilla Ice

CotonLand velmi děkuje paní Evě Šalandové ze Salonu Avanti za přípravu tohoto článku o správné péči o srst cotonka.


JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O SRST COTONKA

Péče o srst cotonka není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Budete-li dodržovat pár základních pravidel, stane se pro vás hračkou… Odměnou vám bude krásný bílý pejsek, ze kterého budete mít radost nejen vy, ale obdivovat ho bude celé vaše okolí.

Základním prvkem péče o srst je česání. Jak často česat, čím a jakým způsobem, to jsou otázky, na které lze odpovědět vždy jen s přihlédnutím ke stáří konkrétního cotonka.

Kvalita srsti se totiž během prvních dvou let zásadním způsobem mění (viz body 1-3).

Tomu je třeba péči přizpůsobit. Neznalost tohoto faktu způsobuje majitelům cotonků nemalé starosti:

1. Srst štěněte se až do 8. - 9. měsíce necuchá.

Začínající nezkušený chovatel cotonka často získá dojem, že není nutné věnovat srsti nějakou zvláštní pozornost. Buď přestane (nebo vůbec nezačne…) pejska česat, nebo občas „přejede“ srst kartáčem a raduje se, jak jeho pejsek hezky vypadá.


2. Zhruba ve 3/4 roce života se začíná měnit „vatičkovitá“ srst štěněte na srst dospělého psa. Výměna trvá do roku a půl, někdy i trochu déle. Je to nejnáročnější období na údržbu srsti cotonka.

Původní srst se začíná uvolňovat. Pokud se pravidelně nevyčesává, začne tvořit cucky, někde až úplný filc. Snaha o rozčesání se stává krutým bojem. Pes není na pravidelné česání zvyklý, nechce držet a často hlasitě protestuje. Páníček je nešťastný, neví si rady. Obíhá zverimexy, nakupuje nejrůznější přípravky na rozčesávání, hledá informace na internetu a když se situace nelepší, uvažuje dokonce i o ostříhání svého cotonka…


3. Srst dospělého cotonka je, co do kvality, již sjednocená, na dotek se podobá lidským vlasům. Údržba přestává být náročná.

......................

Pokud jste teprve na startovní čáře, tj. máte doma roztomilou malou bílou kuličku, čtěte dál. Především vám jsou určeny následující řádky Základní pravidla péče o srst cotonka.

Dodržováním základních pravidel se velmi pravděpodobně nedostanete do situace, kterou popisuji v bodě 2. Péče o srst vašeho pejska se pro vás nestane noční můrou.

V případě, že jste se dostali již do fáze bodu 2), obraťte se na odborníka. Sami už nejspíš problém nevyřešíte. Odborník vašeho cotonka rozčeše a poradí vám, jak se o srst starat dále. Při následné péči vám mohou být pomocníkem uvedená pravidla Základní pravidla péče o srst cotonka.


ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PÉČE O SRST COTONKA


1. PRAVIDELNOST

Štěňátko češte pravidelně každý den. Stačí 5 – 10 minut. Je to důležité pro získání návyku. Srst není zacuchaná, pejska česání netahá, zvykne si na proceduru jako na běžnou součást svého psího života. Po výměně srsti ze štěněcí za dospělou stačí česat pejska 1x za 1 -2 týdny.

Koupejte pejska dle potřeby. Používáte-li kvalitní přípravky, nemusíte mít obavy, že se častějším koupáním srst poničí. Já koupu své pejsky obvykle jednou za měsíc; častěji v případě návratu z chalupy, před výstavou, apod.


2. DOBRÉ NÁSTROJE

K česání používejte kvalitní kovový hřeben s hustějšími zuby. Na tlamičku, ouška a případné malé zacuchaniny je vhodný malý hustý kovový hřebínek.

K ROZČESÁVÁNÍ NEPOUŽÍVEJTE KARTÁČ !!! Pokud není srst dostatečně rozčesaná, klouže kartáč po povrchu a uvolňující se starou srst utahuje do uzlíků.


3. KVALITNÍ KOSMETIKA

Při česání je dobré používat rozčesávač – srst nepoletuje za hřebenem, snadněji se rozčesává, dodává srsti výživu.

Po koupání je VŽDY NUTNÉ POUŽÍT KONDICIONÉR (to i v případě, že je na šampónu uvedeno „s kondicionérem“ – ušetříte si spoustu práce s česáním i s údržbou srsti v dalším období.)

Pozn.: Při omývání tlapek případně i bříška po venčení stačí použít jen vlažnou vodu. Použijete-li šampón, musíte aplikovat i kondicionér.

Ověřené značky kvalitní kosmetiky (jsou to značky, které mám vyzkoušené, určitě existují i další kvalitní značky):

  • EHASO
  • CHRIS CHRISTENSEN
  • 1#ALL SYSTEMS
  • VELUS
  • HÉRY


ZÁVĚREM...

Srst cotonka se nestříhá. Majitelé cotonků se často domnívají, že když pejska dají ostříhat, jeho srst se bude míň cuchat. Není to pravda. Při dodržování zásad péče o srst, které jsem popsala výše, je daleko snadnější a pohodlnější pečovat o přirozeně narostlou srst. Kromě dobrého rozčesání srsti a vykoupání v kvalitním šampónu a kondicionéru se cotonkům čas od času:

  • vystříhají přečnívající chloupky zespodu na tlapkách
  • zastříhne se srst na končetinách rovnoměrně s podložkou
  • může se nůžtičkami trochu zastříhnout srst pod ocáskem
  • u pejsků je dobré vystříhat i trochu srsti na bříšku, aby si do ní pejsek neučůrával...

Eva Šalandová
Salon AvantiVážení majitelé cotonků,

přeji vám hodně radosti a málo starostí při péči o srst vašeho cotonka. V případě nejasností či dalších problémů s údržbou srsti nabízím všem příznivcům COTONLANDu bezplatnou konzultaci ve svém salónku (www.salon-avanti.cz).

Eva ŠalandováUPOZORNĚNÍ

Názory na úpravu cotonka se liší a to často velmi radikálně. Vždy ale platí, že je třeba česat pravidelně, důkladně a používat kvalitní kosmetiku a nástroje. Užitá metoda by měla vyhovovat Vám i cotonkovi, pak bude výsledek stát za to.

Diskuzi na téma, zda při vyčesávání používat kartáč nebo hřeben najdete zde.

Jestliže se chce i nějaký další odborník podělit o svoje zkušenosti se správnou úpravou cotonka, neexistuje nic jednoduššího, než sepsat článek a zaslat ho na CotonLand. Ostatně k zapojení se do tvorby tohoto webu vyzýváme už dva roky.

Tým CotonLand

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 07.08.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz