COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

POPRVÉ NA VÝSTAVU

Ilustrační obrázek
BIS MVP Praha 2009: Honkey Tonkey Reco Bohemia

V tomto článku jsme se pokusili upozornit na chyby a poradit s případnými problémy, které Vás zřejmě potkají, když jedete na výstavu úplně poprvé.


1. HLÁSÍME SE NA VÝSTAVU

Prvním krokem nejspíše bude vyplnění a zaslání přihlášky. Většina výstav má dva termíny uzávěrek, lišící se pouze výší poplatku. Druhý termín obvykle končí cca 1 měsíc před konáním dané výstavy. O tom, zda jste se do daného termínu strefili, většinou rozhoduje datum poštovního razítka nebo odeslání e-mailu / faxu.

V seznamu termínů výstav najdete i odkazy na internetové stránky věnované jednotlivým výstavám. Na nich s cca tří měsíčním předstihem pořadatelé zveřejňují propozice (základní informace o výstavě včetně navrženého rozhodčího, termínů uzávěrek, poplatků, podmínek přihlášení a harmonogramu dané výstavy) a přihlášku - v dnešní elektronické době leckdy i ve formě internetového formuláře, případně v .pdf nebo .doc. Způsob přijímání přihlášek (mail, pošta, fax, internetový formulář) je vždy zveřejněn v propozicích.

Při vyplňování přihlášky se s největší pravděpodobností neobejdete bez průkazu původu Vašeho miláčka - bude třeba odpovědět na otázky typu:

 • jméno psa (včetně chovatelské stanice) a pohlaví
 • jméno chovatele (tj. toho, z jehož chovatelské stanice Váš cotonek pochází)
 • číslo zápisu v plemenné knize (tj. záznam začínající CMKU/CTU/...)
 • jména rodičů přihlašovaného pejska
 • základní informace o majiteli (tedy o Vás)
 • barva cotonka (tj. buď bílá, nebo bílá se znaky)
 • třída (kategorie), do které cotonka přihlašujete

O tom, do jaké třídy svého hafíka přihlásíte, rozhoduje věk a jeho dosavadní získaná ocenění. Na výběr u standardních výstav bývá:

 • třída štěňat: věk 3 - 6 měsíců
 • třída dorostu: věk 6 - 9 měsíců
 • třída mladých: věk 9 - 18 měsíců
 • mezitřída: věk 15 - 24 měsíců
 • třída otevřená: věk od 15 měsíců
 • třída šampionů / vítězů: věk od 15 měsíců - pro tuto třídu musí mít přihlašovaný cotonek splněny podmínky požadované v propozicích, tj. obvykle být národní šampion / národní vítěz.
 • třída veteránů: věk od 7 let

O zařazení do dané třídy rozhoduje věk v době konání výstavy a tituly získané v době přihlašování na výstavu.

Současně s přihláškou je třeba zaslat i potvrzení o zaplacení, kopii průkazu původu a v případě, že se hlásíte do třídy šampionů / vítězů fotokopie získaných ocenění, která opravňují ke vstupu do této třídy.

Jako potvrzení o přijetí přihlášky by Vám nejpozději jeden týden před konáním výstavy měl dorazit tzv. vstupní list. Pokud se tak nestane, neprodleně se spojte s výstavní kanceláří, abyste si ověřili, že je s Vámi skutečně počítáno. Údaje na vstupním listě je dobré zkontrolovat - zejména jméno psa i páníčka a třídu.


2. PŘIPRAVUJEME SE NA VÝSTAVU

U cotonka je si třeba uvědomit, že opravdu hodně dělá jeho úprava. Můžete mít sebedokonalejšího hafíka, ale pokud ho předvedete zašmodrchaného, špinavého a s neupravenou srstí, potlesk u rozhodčího pravděpodobně nesklidíte.

Jestliže se tedy neřadíte mezi ty šťastlivce, kteří si umí pejska ostřihat a "nafoukat" sami, určitě je na místě obrátit se na specialistu. Dobrý kadeřník Vám pejska nejen vykoupe a nafouká, ale šikovným střihem schová i různé vady, jako jsou například sbíhavé patičky.

Při výběru salonu je dobré nezapomínat, že plemeno Coton de Tuléar je v České republice stále ještě málopočetné. Před volbou daného salonu se proto zeptejte u jiných chovatelů cotonků, zda s ním mají nějaké zkušenosti.

Objednání do salonu řeště s dostatečným předstihem - nejpozději při odesílání přihlášky. Nejvhodnější dobou pro načančání je den před výstavou, maximálně dva. Od úpravy je totiž třeba držet cotonka v suchu a čistotě, aby vynaložená práce nepřišla v niveč.


3. JEDEME NA VÝSTAVU

Na výstavu vyrážíme vždy s dostatečným předstihem, aby nás nezaskočily případné dopravní problémy po cestě. Před výstavištěm se navíc v době nájezdu vystavovatelů tvoří dlouhé, pomalu popojíždějící kolony. Každá výstava má určenou tzv. "dobu přejímky psa", což je čas, během kterého byste se měli dostavit a vyzvednout si výstavní papíry. Pokud se nestane nějaká hromadná katastrofa, jede se dle harmonogramu a na nikoho se nečeká - případní opozdilci tak prostě mají smůlu a nejsou posouzeni.

Ještě před odjezdem na výstavu si vždy zkontrolujte, že máte vstupní list, průkaz původu a očkovací průkaz s platným požadovaným očkováním (seznam najdete v propozicích) pro všechny hafíky, které na výstavu vezete - bez toho Vás tam nepustí. Tyto věci si dejte někam navrch, budete je potřebovat jako první.

Jakmile se dostanete přes veterinární přejímku, měli byste najít výstavní kancelář, kde oproti vstupnímu listu dostanete katalog a případně výstavní papíry pro Vašeho psa (ty se někdy rozdávají v kruhu). Vždy by na výstavišti, nebo v katalogu, měla být umístěna mapa, podle které najdete ten kruh, v němž se posuzuje právě Váš cotonek.

Jako první věc byste měli najít kruh, najít si v jeho blízkosti nějaké vhodné místo a ověřit, že máte všechny potřebné podklady pro vystavování. U kruhu by měl být i harmonogram, podle kterého se jednotlivá plemena budou posuzovat - je ale dobré si ho prověřit ještě těsně před začátkem vystavování, ke změně občas dochází i na poslední chvíli!!!

Rozhodně je dobré "vyhradit" svému cotonkovi nějaké místo, na kterém po něm nebudou lidi šlapat. Alespoň ve formě deky, v lepším případě na nějaké vyvýšené ploše.


4. VYSTAVUJEME

Do kruhu vstupujeme s nalepeným číslem, deskami s posudky a cotonkem ve výstavní úpravě. Tj. BEZ GUMIČEK, SPONEK I JINÝCH VĚCÍ připlých na srsti. Cotonka máme na tzv. výstavním vodítku, tedy ne se standardním obojkem a vodítkem.

Číslo, které jste obdrželi s výstavními papíry, si zřetelně nalepte na levou část svého těla (na nohu, na ruku...). V okamžik, kdy se blíží Vaše řada, měli byste být připraveni někde v blízkosti, abyste na pokyn vedoucího kruhu mohli nastoupit. Pokud je Vás ve třídě více, řadíte se podle čísel.

V kruhu vždy dbejte pokynů rozhodčího. Pokud Vám řekne, abyste šli dokola, znamená to, že budete po kruhu kroužit proti směru hodinových ručiček. Pejska vždy máme tak, aby na něj rozhodčí viděl, nejčastěji tedy u levé nohy. Velmi pravděpodobně budete požádáni i o pohyb "tam a zpět", tj. od rozhodčího a k rozhodčímu, aby si mohl prohlédnout práci nohou zezadu a zepředu.

Pokud zrovna nekroužíte po kruhu, vždy postavte cotonka do "výstavního postoje" bokem k rozhodčímu - pokud v něm nestojí sám, klekněte si k němu a pomožte mu. Špatným postojem taktéž můžete zkazit hodnocení. Na rozdíl od pohybu, kde má cotonek nést ocas vesele nahoře, v postoji by ho měl mít spuštěn dolů. Vyvarujte se proto toho, abyste mu ho rukama zvedali!!! Zvednutý ocas by mohl být považován za vadu proti standardu.

Většina rozhodčích si Vás také pozve k sobě, abyste jim cotonka postavili na stůl a oni si ho tak mohli řádně prohlédnout a prohmatat. Zároveň se v tuto dobu často ptají na věk Vašeho miláčka.

V případě, že jste byli hodnoceni známkou Výborná 1 a k tomu jste dostali jeden z možných titulů (CAJC, CAC), rozhodně se od kruhu příliš nevzdalujte. Určitě budete ještě alespoň jednou zavoláni vedoucím kruhu. Držte se proto poblíž a vyčkávejte, než Vaše číslo budou znovu volat. To samé se Vám může stát i při zisku Res. CAC, ale jenom na mezinárodních výstavách a za určitých podmínek (tj. když Váš soupeř s CAC bude ohodnocen titulem CACIB).


5. PO VÝSTAVĚ

Jestliže máte už vše za sebou, nezapomeňte si v kruhu opět vyzvednout své desky s hodnocením (pokud jste je již nedostali). V případě lepšího hodnocení si vše můžete nechat zapsat do průkazu původu (opět probíhá buď přímo v kruhu, nebo ve výstavní kanceláři - záleží výstava od výstavy) a jestliže jste dostali nějaké tituly, zkontrolujte si v katalogu, zda nemáte nárok na nějakou cenu (pohár, medaily, kokardu).

Pokud jste byli vyhlášeni nejlepším psem plemene a získali jste ocenění BOB, máte povinnost reprezentovat plemeno v odpolední přehlídce. Aby to bylo zajímavější, i zde se určuje pořadí 1. - 3. (někdy i 5.) nejlepšího z různých plemen. To samé se občas pořádá pro nejlepší mladé psy a nejlepší veterány - zda se Vás to týká opět najdete v katalogu.Přejeme všem, aby ta jejich první výstava proběhla pokud možno co nejklidněji. Pokud si u výstavy nebudete s něčím jisti, nebojte se obrátit na jiné chovatele poblíž - určitě Vám rádi poradí.

© Cotonland | Rady, tipy, informace | 31.07.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz