COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

TÝDENÍK 5+2 DNY PLZEŇ: UROZENÁ FENKA BUDE LÉČIT SENIORY, 3. 5. 2012

Amy z Poříčského statku
Amy z Poříčského Statku

V plzeňském stacionáři Domovinka vládne rodinná atmosféra. O zhruba dvacet seniorů se stará tým, jehož nejoblíbenější členkou je bezpochyby Amy. Fešanda s culíčkem a vždy dobrou náladou je sice ještě v učení, ale svou práci již zvládá bravurně. Řeč je o desetiměsíční fence plemene Coton de Tuléar. "Tito psi jsou kvůli svému původu i vzhledu nazýváni bavlníčci z Madagaskaru. Díkky jejich povaze se hodně využívají v canisterapii. Mluví se o nich jako o antidepresivních psech," vysvětluje ředitelka zařízení Bohumila Hajšmanová. Ta je zároveň majitelkou veselé fenky. "Výhoda cotonků je i v tom, že línají jen jednou v životě. Když mění srst při dospívání," říká.

Výraz canisterapie bývá vysvětlována jako léčba lidské duše psí láskou. Že je to metoda účinná, dokazují i první výsledky práce malé Amy. "Byl u nás například klient, který měl problém s artikulací a výslovností. Když k němu přiběhla Amy, pán se snažil mluvit na ni, najednou se mu dařilo vyslovovat srozumitelně," popisuje ředitelka. Jak je fenka oblíbená, je vidět na první pohled. Jakmile vběhne do společenské místnosti, zasmušilé obličeje všech přítomných se rozzáří. "Amy je naše zlatíčko," hladí fenku Marie Kupková, jež se pro tentokrát těší jako první zájmu malé pečovatelky. "Já jsem vždycky měla doma pejska," dodává.

Amy má prý za sebou již první výcvikové zkoušky. Ty hlavní, canisterapeutické, ji ale čekají letos na podzim. Musí totiž nejprve dosáhnout věku patnácti měsíců. "Pak by mohla naši fenku využívat i jiná zařízení," nabízí Hajšmanová. Mezi zkouškami Amy nezahálí, začala chodit na agility, což je psí sport. A protože má urozený původ, zůčastní se již letos také prvních výstav. "Její celé jméno je Amy z Poříčského Statku. Je zřejmě jediným cotonkem v Plzni s průkazem původu. Její otec je šampion šampionů," prozrazuje hrdě majitelka zařízení, které nedávno oslavilo rok od otevření.

Kromě pobytů ve stacionáři poskytuje Domovinka zájemcům již čtrnáct let i pečovatelské služby v domácnosti, doprovody k lékaři, či tísňovou péči. "Novinkou je krizová péče o seniory," informuje Hajšmanová. "To je projekt podporovaný prvním plzeňským obvodem. Máme jednu sociální pracovnici vyškolenou na pomoc seniorům, kteří jsou týráni, nebo se dostanou do dluhové pasti," vysvětluje.


Tento článek vyšel v týdeníku 5+2 dny Plzeň 3. 5. 2012. Autorem je paní Lucie Sýkorová.

CotonLand děkuje paní Bohumile Hajšmanové za poskytnutí tohoto článku.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 05.05.2012

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz