COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

BLESK 17. 12. 1995: CHOMÁČ VATY CHODÍ PO DVOU

COTON DE TULÉAR MÁ KRÁLOSKÝ TITUL

Brad Klenot Toliary alias Piko
Brad Klenot Toliary alias Piko (Ilustrační obrázek)

Možná, že i u vás Ježíšek chystá pod vánoční stromek košík a z něj v pravé chvíli vyleze čtyřnohá chlupatá kulička. Ať to bude kterékoliv plemeno a nebo jen obyčejný voříšek, měli byste mu hned ve vůni jehličí slíbit, jak skvěle o něj budete pečovat. Třeba tím živým překvapením bude Coton de Tulear S tímto plemenem se čím dál tím častěji setkáváte v inzerátech a leckdy následuje ještě dovětek - bavlníkový pes. Většina lidí není ani s tímto bližším sdělením o nic moudřejší, a tak jsme se zaradovali, když nám čtenáři Jan a Simona Krausovi ze Šumperka poskytli o svých miláčcích podrobnější informace.

Nikdo ovšem není stoprocentně schopen potvrdit, ani Krausovi ne, jak toto plemeno vzniklo. A tak vezměme za vděk legendou, podle níž kolem roku 1500 ztroskotala u břehů Madagaskaru obchodní loď, na jejíž palubě cestovali i pejskové z rodu bišonků. Na lodi měli povinnost likvidovat hlodavce, což svědčí o tom, že tento malý chumáč vaty není jen ozdoba pohovek, ale udatný hrdina. Kopie plyšové hračky dostala své jméno díky rodnému městu Tulear a jednak tehdešímu módnímu hitu - plodům bavlny, které jsou bílé s nádechem barvy šampaňského až k hnědavým odstínům. Taková je srst tohoto malého pejska. V době kolonizace žila na Madagaskaru francouzská šlechta, která z bavlníkového psa udělala svého vyvolence. Dokonce dostal i královský titul Dog of Royalty a pro prosté občany platil zákaz vlastnit cotony. Dodnes jej tam chovají jen velmi prominentní obyvatelé.

Jinak je tomu v Evropě, kde je bavlníkový pes známý teprve od počátku sedmdesátých let, ale vyhledává jej čím dál tím více rodin. U nás jich je v současnosti 70, což svědčí o jeho oblibě. Přičiňuje se o ní nejen díky svému roztomilému vzhledu, ale i svým skvělým povahovým vlastnostem. Ve Francii mu říkají antidepresivní pes, na Madagaskaru zas komediant. Rád předvádí své kousky, skáče kolem dokola, chodí po dvou tlapkách a na svého páníčka chystá nevypočitatelné žerty. Je ale velmi inteligentní a má skvělé orientační schopnosti. Cotonek nade vše miluje děti, je to velký cestovatel a rád se bude kamarádit se všemi domácími zvířátky. Je to pejsek do bytu, dorůstá výšky 22 až 23 cm a váží od 3,5 do 6 kilogramů. Jeho předností je bohatá srst, která vyžaduje péči. Zato nelíná. Pokud se i pod vaším stromečkem objeví toto atraktivní plemeno či snad některé jiné, nebo zvířátko, které přišlo na svět na venkovském dvorku, mějte jej rádi. Odmění se vám láskou a oddaností. Bude to váš nejkrásnější vánoční dárek. A propos, pokud vás cotonek zaujal tak moc, že chcete vědět víc, Krausovi ze Šumperka jsou připraveni poskytnout radu.

Daniela KupsováTento článek paní Daniely Kupsové vyšel 17. prosince 1995 v nedělním Blesku.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

CotonLand děkuje paní Michaele Šimůnkové z chovatelské stanice Klenot Toliary za poskytnutí tohoto článku ze svých archivů.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 19.08.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz