COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

MORAVSKOSLEZSKÝ DEN 9. 10. 2000: KRÁL BESKYD

PETR ŠTULÍR JE JEDEN Z MÁLA LIDÍ, KTEŘÍ MAJÍ BAVLNÍKOVÉ PSY

Chovatelská stanice Král Beskyd
Chovatelská stanice Král Beskyd (Ilustrační obrázek)

Když před pár lety sledoval Petr Štulír z Ostravy televizi, do oka mu padl bílý pejsek, jenž účinkoval v reklamě. Aniž by tušil výjimečnost existence tohoto plemene, začal Štulír pátrat v časopisech a inzerátech. Dnes už mu doma poskakují dokonce tři vytoužení psi. Nakonec totiž bavlníkového psa, který je bílý jako sníh a velký asi jako maltézáček, objevil, stal se jedním z mála lidí v republice, kteří ho vlastní, a nyní už vychovává i jeho potomstvo.

"Neměl jsem ponětí, že hledám zcela ojedinělé plemeno, ale úsilí stálo za to. Matka dvou štěňat Felon má opravdu srst jako bavlnu a je neuvěřitelně hodná, chytrá a přítulná. Tenkrát jsem si ji pořídil i se psem, ale toho mi ukradli. Předpokládám, že to bylo na zakázku, proto si je všechny tři teď úpěnlivě hlídám," říká Štulír, zatímco se mu tři bílá chlupatá stvoření snaží vecpat do klína.

Nad tím, že nestíhá uklízet chlupy po neustále po všech místech v bytě hemžících se psech, však Štulír lomit rukama nemusí. Nelínají.

Majitel dále popisuje, co zjistil o původu bavlníkového psa zvaného Coton de Tuléar, jehož se po světě pohymuje možná asi tisícovka jedinců. V České republice jsou podle slov Štulíra teprve od roku 1991.

"Tipuji, že víc než tři sta jich u nás neběhá. Potom jsem se dočetl, že se chovají ještě v Belgii a Finsku, to je všechno. Pocházejí však z Madagaskaru a je to vyloženě přírodní plemeno, žádný vyšlechtěnec. Údajně se zachránilo pár pejsků ze ztroskotané lodi," líčí Štulír, co o bavlníkovém psu zjistil.

Dodává, že o chytrosti příslušníků tohoto plemene dokonce koluje legenda, jak si dokázali na ostrově poradit s krokodýly, když potřebovali přeplavat řeku. "Jeden ze smečky se postavil na okraj řeky a štěkotem přilákal ke břehu krokodýly. Ostatní členové smečky zatím vodu přeplavali o několik desítek metrů výš," uvádí majitel.

Jana PaštikováTento článek paní Jany Paštikové vyšel 9. října 2000 v deníku Moravskoslezský den.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

CotonLand děkuje paní Michaele Šimůnkové z chovatelské stanice Klenot Toliary za poskytnutí tohoto článku ze svých archivů.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 14.08.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz