COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

NAŠE NEJMILEJŠÍ ZVÍŘE: KVĚTEN, ROK 2001: JAKO Z BAVLNKY

Ilustrační obrázek
Happy Teddy Janus-Suzi (Ilustrační obrázek)

Kde se vzala roztomilá bílá kulatá a chlupatá klubíčka s vznešeným názvem Coton de Tuléar, která se v Čechách začala chovat až v roce 1991? Jejich původ je poněkud zastřený. Ví se, že pocházejí z ostrova Madagaskar. Tam se bavlny vždycky urodilo tolik, že se stala vývozním artiklem. Jestli však inspirovala k pojmenování psíka, jehož srst bavlníkové chmýří připomíná, není zcela jasné.

Stejně jako to, jak se psi na ostrov dostali. Legenda o dvou cotonech, kteří se kdysi dávno zachránili jako jediní ze ztroskotané lodi a doplavali až k městu Toliary (francouzsky Tuléar) se hezky poslouchá, nicméně nic ji nedokládá. Podle další zkazky byl cotonek přivezen v 18. století jako dar místnímu monarchovi a stal se "královským psem", kterého prostí lidé nesměli vlastnit. Nakonec se sám stal vývozním artiklem. Ve Francii se ocitl v roce 1970 a jako čerstvě uznané madagaskarské národní plemeno byl poprvé představen na výstavě v Paříži. Tak začala jeho sláva...

Jako Čapkova Dášenka

Naší zasvědcenou průvodkyní historií i současností tohoto malého plemene se stala poradkyně jeho chovu paní Michaela Šimůnková z Prahy. Spolu s manželem Martinem, který je majitelem mezinárodně chráněné chovatelské stanice a dcerou Veronikou kouzlu cotonků propadli v roce 1993. "Šla jsem si tehdy koupit k chovatelce bišonka a viděla jsem tam i strakatého pejska, který mi připomínal svým zbarvením Dášenku Karla Čapka. Musela jsem ho mít."

Dnes je Dášence sedm let. Postupně k ní přibylo dalších pět psů stejného plemene, kteří dohromady posbírali už pětasedmdesát pohárů a dvaadvacet titulů šampiónů. Velmi dobře si vedou i jejich potomci, kteří dnes bydlí v různých koutech republiky i Evropy. Například pejsek Eddie vyhrál se svou paní - slečnou Hanou Moravcovou v kategorii do sedmnácti let v soutěži tanec se psem, která se konala loni v Praze. A podobně nadšeně oba spolu cvičí i agility na ranči Bolka Polívky v Olšanech.

V Čechách je v současné době asi 480 cotonků a jejich chovy se obohacují o import z Belgie, Finska, Itálie a Francie. Paní Šimůnková se díky svým jazykovým znalostem v tomto psím Babylonu velmi dobře orientuje. Je v kontaktu se zahraničními chovateli, zaznaenává nejnovější poznatky a úspěchy z cizích chovů.

"Nejúspěšnější a nejslavnější chovatelskou stanicí na světě je Of Woodland Cottage v Belgii, jejíž majitelkou je paní Micky Ceriezová-Maesová. Působila ve funkci prezidentky belgického klubu asi patnáct let a na chovu a propagaci plemene má velké zásluhy," informuje Michaela Šimůnková, která má od této chovatelky psího kluka Ultráše, čili Ultra of Woodland Cottage. A dodává, že v zahraničí se cotoni velmi úspěšně používají například v canisterapii. Ve Francii si získali titu "antidepresivní psi". Jsou využíváni při terapii především v dětských domovech a v ústavech pro postižené děti.

"Jsou to temperamentní, sportovní psi, dobře a rychle běhají - a přitom jsou i společenští. A co je důležité - milují děti. Když byla naše dcera malá, chodila jí Dášenka uspávat. Když usnula, přišla za námi a dívala se s námi na televizi..."

Sklízejí zeleninu

U Šimůnků mají pejsci eldorádo. Volně se pohybují po celém domě a zahradě. To však neznamená, že si smějí dělat, co se jim zachce. Všichni jsou přísně vedeni a vychováni. Umějí poslouchat a jsou učenliví. Štěňatům jsou vyhrazeny "jesle", přenosná kovová ohrádka, kde se učí čistotě a správným návykům.

"S výchovou pejsků musí začít už chovatel," zdůrazňuje paní Šimůnková. "Nesmějí hlavně na boty, na květiny, šňůry a kabely..." Občas se jim však nějaký nezbedný kousek povede. Rádi například sklízejí rajčata, z nichž nosí paničce jen slupky, nepohrdnou ani okurkami, které původně měly jít do láku.

S cotony můžete absolvovat i kynologický výcvik, rozhodně prý ostudu neudělají. Mají dobrý orientační smysl, rychle se naučí reagovat na povely. Neutečou, drží se pána. Jsou to i velmi dobří hlídači - štěkači.

A co když se ušpiní? Zdá se nám, že to není právě nejpraktičtější psík do bláta a nepohody... "Dají se dobře vykartáčovat. Pořádnou údržbu kartáčem absolvují alespoň dvakrát týdně. Jejich srst nelíná. Po koupeli je potřeba použít kondicionér a srst vyfénovat," sděluje chovatelka.

Mistři v tanci

A další klady sympatického plemene? "Jeho příslušníci se dokáží sami zabavit a vybít svůj temperament. Fenky jsou navíc skvělé mámy. Když je například venku hezky a teplo, vyrovnají štěňata na sluníčku, aby se ohřála. Je to velmi dojemné. Ani porody nejsou nijak problematické - cotonci netrpí zatím genetickými vadami. Dožívají se přibližně až patnácti let." K dalším zajímavým informacím paní Šimůnkové patří, že milují sníh, v němž se snadno ztratí, loví myši a jezdí rádi autem.

Před čtyřmi lety vznikl samostatný klub, specializovaný na plemeno Coton de Tuléar a Michaela Šimůnková se stala jeho předsedkyní a poradkyní. Klub tříkrát ročně vydává aktuální zpravodaj a dvakrát za rok pořádá výstavy - klubovou a speciální. V květnu - přesně devatenáctého - se členové klubu chystají na jubilejní výstavu připomínající deset let od založení chovu v Čechách. Bude v pražském Edenu a svým neodolatelným tanečním číslem ji zahájí Hana Moravcová a cotonek Eddie.

Rodinný přítel

Sympatický společník se svojí velikostí hodí do městských bytů a je báječným rodinným psem. Rád se proběhne v přírodě, zabaví se však i při hře v bytě. Je oddaný svému pánovi, miluje rodinu, v níž žije, i ostatní zvířata, která jsou jejími členy. Rád jezdí autem. Je chytrý a inteligentní, s výborným orientačním smyslem. Je odolný a zvládá dobře jakékoliv klimatické podmínky. Je to sportovní pes hodící se i k výcviku.

Jací jsme

Původ: Madagaskar
Patronátní země: Francie
Celkový vzhled: malý doprovodný pes dlouhé vatové srsti
Barva: základní je bílá, stopy světle šedé nebo nádech plavé jsou povoleny na uších, na ostatních částech těla se tolerují, pokud neruší celkový bílý dojem srsti
Oči: tmavé, kulaté, inteligentního výrazu
Výška: pes 26 - 28 cm, fena 23 - 25 cm
Povaha: veselý, vyrovnaný, družný, přizpůsobivý
Co rozhodně nejsem: pohodlný gaučák

Gabriela PřevrátilováTento článek vyšel v roce 2001 v květnovém čísle časopisu Naše nejmilejší zvíře.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

CotonLand děkuje paní Michaele Šimůnkové z chovatelské stanice Klenot Toliary za poskytnutí tohoto článku ze svých archivů.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 14.02.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz