COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 5/2010: LUXACE ČÉŠKY Z POHLEDU PORADKYNĚ CHOVU

Qida z Jizerského Pekla
Qida z Jizerského Pekla (Ilustrační obrázek)

"Běh je přirozeným pohybem psa, a proto velice záleží na zdraví jeho nohou. Coton de Tuléar a mnoho dalších plemen baví sportovní disciplíny jako je agility a dogdancing a někteří se tomu věnují velice aktivně a jsou úspěšní. Všem majitelům štěňátek doporučuji domluvit se s veterinárním lékařem od jakého věku psa začít s těmito aktivitami."

Čéška je nedílnou součástí kolenního kloubu. Luxace pately neboli čéšky znamená, že dochází k jejímu posunu na vnitřní nebo vnější stranu kolenního kloubu, například díky volnému vazivovému aparátu. Může to být způsobeno geneticky, špatnou výživou nebo také úrazem. Většinou se ale jedná o genetický problém, kterm jsou postižena převážně malá a trpasličí plemena.

Zda je Váš pes zatížen tímto onemocněním, můžete v praxi rozpoznat zcela jednoduchým, laickým způsobem. V pohybu si najednou začne ulevovat zadní noze, takže běží po třech, ale po chvíli začne běhat zase po čtyřech. Nebo se může stát, že chvíli si ulevuje levé zadní noze, pak jakoby poskočí, běží po čtyřech a po chvíli zase ulevuje pravé zadní noze. U plemen s dlouhou srstí se může luzace čéšky rozpoznat při rozčesávání srsti na zadních nohou v partii kolenního kloubu, kdy při česání zaznamenáte křupnutí v koleni. To by pro Vás mělo být signálem k návštěvě veterinárního lékaře. Domnívám se, že majiteli psa, který se psovi věnuje, luxace čéšky ve vyšším stupni neunikne. Dle poznatků veterinárních lékařů jsou tímto onemocněním zatíženy více feny než psi. Zpravidla bývají postiženy obě nohy, ale stává se, že každá noha rozdílně, nebo může být jenom jedna noha zdravá a druhá postižená. Zpočátku pes kulhat nemusí a ani nezaznamenáte, že by ho něco bolelo, ale postupem času může následkem artrotických změn a stárnutím psa ke kulhání dujít.

Doporučuji preventivní vyšetření

Pokud si přejete mít zdravý chov, doporučuji na luxaci čéšky provádět jednoduché preventivní vyšetření, bez uspání (narkózy) a bez rentgenu. Vyšetření probíhá nejdříve v postoji psa, a pak vleže na boku, kdy veterinární lékař šetrně zkontroluje čéšku. Po každém vyšetření Vám veterinář vystaví protokol.

Existují čtyři stupně luxace. Stupeň 0 - pes je zdravý a čéška nemůže být luxována, stupeň 1 - čéška může být luxována manuálně, ale okamžitě se navrátí zpět, stupeň 2 - je-li čéška luxována, vrátí se zpět jen v případě natažené končetiny atd., stupeň 3 - čéška je vrácena zpět jen manuálním tlakem, stupeň 4 - čéška nemůže být vrácena zpět ani manuální silou.

Takže v praxi to vypadá tak, že když máte vašeho psa zdravého, výsledek vyšetření je 0/0 (pravá končetina 0, levá končetina 0). Ale pokud veterinární lékař shledá, že Váš pes je postižen luxací čéšky, pak dle závažnosti postižení a zdravotního stavu psa Vám navrhne kloubní výživu, která obsahuje např. kolagen - želatinu, glukosamin sulfát obohacený o vitamíy skupiny B a hořčík, tyto látky pes potřebuje pro ochranu a výživu kloubů a pojivové tkáně. Luxace je věc neměnná, ale díky kloubní výživě se zdravotní stav zvířete nemusí zhoršovat. Operace je nezbytná pouze v těch závažnějších případech.

Dle zkušeností nedoporučuji absolvovat vyšetření v době hárání, těsně před háráním a krátce po hárání feny.

Český klub cotonků mezi prvními v Evropě

Náš klub přistoupil k povinnému vyšetření luxace čéšky v roce 2002. Řadíme se mezi první kluby v Evropě, které toto vyšetření začaly podstupovat jako jednu z podmínek zařazení plemene Coton de Tuléar do chovu. Nebylo to proto, že by cotonci měli zdravotní problémy, ale chtěli jsme hlídat zdraví v chovu. Mimo jiné bylo naším vzorem Finsko, které dávno před námi provádělo vyšetření luxace čéšky a vyšetření na genetické onemocnění očí.

Je nám jasné, že docílit zdravého chovu můžeme pouze správnou selekcí. Na druhou stranu, v klubech prosadit povinné vyšetření na genetická onemocnění je někdy problém, jelikož někteří majitelé psů mají strach. Strach z toho, že jejich pes je nemocný, že ho nebudou moci využít v chovu. Někdy hraje velkou úlohu i zlomyslnost mezi chovateli. V tomto případě je třeba rozumně vysvětlit chovatelům, proč a z jakých důvodů vyšetření provádět, k tomu je ale zapotřebí spolupracovat s veterinárními lékaři. V roce 2006 jsme povinně zavedli též vyšetření na genetická onemocnění očí. V této souvislosti bych chtěla poděkovat MVDr. R. Kvapilovi, MVDr. J. Beránkovi a MVDr. J Herčíkovi, CSc., kteří nám poskytli odborné články a pomohli chovatelům pochopit smysl vyšetření na genetická onemocnění. Český chov Coton de Tuléar má dobré jméno v zahraničí a jedním z aspektů, proč tomu tak je, je právě to, že všichni jedinci jsou vyšetřováni jak na luxaci čéšky, tak i na genetická onemocnění očí.

Dle porady s veterinárními lékaři jsme udělali omezení v chovu od stupně luxace 2, takže jedinci s výsledkem vyšetření 1/1, 0/1, 1/0 nejsou v chovu omezeni. Od roku máme vyšetřeno celkem 224 cotonků. S výsledkem 0/0 máme 71% jedinců, s nálezem bez omezení 22%, s omezením do chovu 7%. Já jako poradkyně chovu jsem s tímto výsledkem spokojená.

A ještě pár rad na závěr

Měli bychom podávat kloubní výživu psům preventivně již od štěněčího věku, zvolit vhodné krmení, zacházet se štěňátky opatrně, což znamená, že nenecháme malé štěně například skákat ze sedačky. Co se týká sportovních aktivit, jako je například agility a jiné, vždy se poradit s veterinárním lékařem, od jakého věku psa je vhodné začít. Nejdůležítějším ovšem je mít vyšetřené rodiče štěňat a pokud možno se vyhnout úzké příbuzenské plemenitbě!

Pokud se rozhodnete absolvovat vyšetření na luxaci pately - seznam posuzovatelů najdete na webových stránkách Komory veterinárních lékařů ČR: www.vetkom.cz.

Těm z Vás, kteří se rozhodnout vyšetřovat své psy na genetická onemocnění, přeji hodně štěstí a radost ze zdravého chovu!!

Michaela Šimůnková
poradkyně chovu klubu Coton de TuléarTento článek paní Michaely Šimůnkové vyšel v roce 2010 v pátem čísle časopisu Pes Přítel Člověka.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 11.12.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz