COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

DENÍK PRÁVO 4. 2. 2003: DAFNÉ TEREZY DUCHKOVÉ

DAFNÉ TEREZY DUCHKOVÉ JE BALZÁM NA STAROSTI

Tereza Duchková se svojí fenkou Dafné (fotka převzata z článku)
Tereza Duchková se svojí fenkou Dafné (fotka převzata z článku)

Prvního psa jsme si pořídili před dvěma lety. Dafné byla rodinné rozhodnutí," říká muzikálová hvězda Karlínského divadla Tereza Duchková. Její usměvavá a vždy dobře naladěná psí kamarádka doprovází svou paní do divadla i dabingového studia, kde dokáže čekat tiše jako pěna i několik hodin. "Není to ale žádný gaučák. Umí se pořádně vyřádit, je to i sportovní pes a báječný lék na všechny starosti," dodává herečka.

Přestože se Tereze Duchkové a její mamince odjakživa líbil West Highland White teriér, strýc jim to nakonec rozmluvil. "Teriér je náročný na výchovu. Strýc, který má psy od malička, nám doporučil volit něco rozumnějšího. Nakonec rozhodla náhoda. Šly jsme po pražské Vinohradské třídě a proti nám kráčela paní. Měla cotonka. Takového pejska jsem viděla poprvé. Byla to láska na první pohled," vypráví Tereza. Po dvou měsících si z výstavy psů v Brně odvážela dokonalou psí krasavici plemene Coton de Tuléar. Štěňátko se jmenovalo Dafné a protože Tereza Duchková začala tehdy hrát v muzikálu Někdo to rád horké, ke kterému Dafné neodmyslitelně patří, cítila, že volba byla správná, že si domů veze právoplatného člena rodiny.

"Paní chovatelce jsem slíbila, že budu s Dafné chodit na výstavy, ale času je opravdu málo, slib jsem nestihla splnit," omlouvá se herečka.

Věrná společnice

Malé psí mimino bylo zprvu bojácné, a tak se Tereza začala řídit doporučením, které vyčetla z knížky - čím menší pes, berte ho všude s sebou, aby si zvykal na všechny možné situace. Začalo to zabírat. Přesto byla malinká Dafy docela raubíř. "Když jsem se navíc rozhodla, že se osamostatním a začnu žít sama ve vlastním bytě, padl názor, že se pes nebude stíhat. Zvažovalo se, že ji dáme někomu, kdo se o ni postará líp než my."

Nakonec se to ve mně vzbouřilo. Práskla jsem do stolu a řekla dost! Jednou jsme si pořídili psa, je náš a nikomu ho nedám! Dafy jako by cítila, že jde do tuhého, a ze dne na den se stala ukázněným psem," vzpomíná herečka na své stěhování, kdy se Dafy stala členem její nové domácnosti.

Divadelní invertář

"Maminka mi s ní stále pomáhá, ale většinu času tráví Dafy se mnou. Nedokážu si představit, že bych ji neměla. Když ji venčím, docela si s ní popovídám. Mám pocit, že mi Dafné opravdu rozumí," směje se herečka.

Jakmile Dafné vycítí, že je čas určený jen a jen pro ni, promění se v torpédo. Dokáže běhat celou hodinu a uštvat deset psů okolo. "Stačí ale zavolat a hned přiběhne. Přece jen jsem ji trošku vychovala," pochvaluje si Tereza, "zato když jsem v práci, lehne si a nikdo o ní neví. Dabuji s ní ve studiu, kde vydrží trpělivě ležet třeba tři hodiny. Mám ji v divadle, je doslova divadelní inventář, všichni ji tam znají. Pobíhá po chodbách a nikomu nepřekáží."

Jen na nový pelíšek si Dafné jaksi nezvykla. Přestože dostala boudičku, která se náramně hodila do interiéru, která se náramně hodila do interiéru nového bytu, Dafy její přednosti neocenila. Odmítla do ní vkročit a tvrdošíjně po dva měsíce ležela na své oblíbené dece před boudou. Ani investice do nadýchaného psího polštáře nebyla podle jejího gusta. "Pochopila jsem, že se deky nevzdá a pelíšky od té doby nekupuji," směje se Tereza.

Dafné odmítá také všechny psí laskominy a její libůstkou jsou kočičí dobrůtky. "Když jsem jako malá holka nemohla mít psa, vydupala jsem si v sedmi letech alespoň kotě. Byl to nalezenec, vypiplala jsem ho pomocí dudlíku. Jmenuje se Korálek, má už osmnáct let a stala se věrnou kočičí mámou naší Dafy. Dodnes jí Dafné, jakmile má příležitost, sežere všechno žrádlo z misky. Kočka si to nechá líbit, jinému psu to ale nedovolí. Musíme proto Dafné hlídat, kočičí strava přece jen psům nesvědčí," vysvětluje herečka.

Jak zároveň zjistila, její věrné psí společnici neprospívá ani dlouhé odloučení. "Loni jsem byla s karlínským divadlem na turné po Japonsku. Od maminky vím, že Dafné byla smutná. Po návratu mi dávala najevo, že se urazila. Chodila kolem mě obloukem, přijít s pohlazením jsem musela já.

Jak na deprese

Přestože je Dafy velmi hravá a společenská, zásadně se vyhýbá psům, kteří by jí mohli ublížit. K ostatním se ale žene s obrovskou srdečností. Její zvířecí instinkt funguje i u kaní. Divočejší raději míjí, k dobrákům však neváhá vlézt i do boxu. Při vyjížďkách pak její krátké nožky s přehledem stíhají cval koně, drží si bezpečný metrový odstup a je šťastná. Není zkrádka žádný líný pes. "Je skvělý balzám na všechny starosti a deprese. Ve Francii se dokonce psi jejího plemene stali součástí antidepresivní léčby," říká Tereza Duchková.

Zda se její Dafné stane psí mámou, si ale zatím rozmýšlí. "Tomáš Töpffer má nádherného psího ženicha, který by stál o námluvy. Asi by to bylo krásné, kdyby měla štěňátka, ale zatím si to nedovedu představit. Je to přece jen velká odpovědnost," svěřuje se muzikálová hvězda, která sklízí další úspěch v Chicagu, nejnovější muzikálové novince Hudebního divadla Karlín.

Eva SovováTento článek paní Evy Sovové vyšel 4. února 2003 v deníku Právo, v příloze Zoo Doma.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

CotonLand děkuje paní Michaele Šimůnkové z chovatelské stanice Klenot Toliary za poskytnutí tohoto článku ze svých archivů.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 22.05.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz