COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

SVĚT PSŮ, 09/1999: COTON DE TULÉAR

COTON DE TULÉAR - BAVLNÍKOVÝ PES Z MADAGASKARU

Ilustrační obrázek
Whithey Klenot Toliary (Ilustrační obrázek)

Země původu

Zemí původu tohoto plemene je malebný ostrov Madagaskar v Indickém oceánu, který se nachází asi 400 km od východního pobřeží Afriky. Madagaskarské pobřeží je od afrického kontinentu odděleno Mosambickým průlivem. Je to ostrov bavlníkových a rýžových polí, koření, orchidejí a banánových plantáží. Je známý různorodou krajinou, protože se zde můžeme setkat s deštnými pralesy, s chladným horským podnebím, se savanou, ale i s naprosto vyprahlou oblastí. Na jihu ostrova u Mysu sv. Marie jsou dokonce i vysoké písečné duny. Dlouhou dobu byl Madagaskar francouzskou kolonií, až v roce 1960 se stal nezávislou Malgašskou republikou. Jeho obyvatelé se nazývají Malgaši.

Odkud vzal své jméno?

Už název Coton de Tuléar nám zní exoticky, tak jako jméno ostrova, odkud pochází. Pojmenování coton si získal jednak proto, že pochází z okolí bavlníkových plantáží, a také proto, že hlavním vývozním artiklem ostrova byla bavlna. Hlavním důvodem jeho názvu je však struktura srsti, která je podobná bavlníkovému chmýří. Barva srsti je podobná plodům bavlníku, které jsou bílé se žlutavým až hnědým nádechem. A proč Tuléar? Protože kotonek pochází z města Toliary (francouzsky Tuléar).

Malgašská legenda

Minulost tohoto psíka je velkou záhadou. Nikdo s určitostí neví, jak se kotonek na ostrov dostal. Pravdu se asi už nikdy nedozvíme. O jeho příchodu na ostrov existují dvě legendy. První nás zavádí do roku 1500, kdy u pobřeží Madagaskaru ztroskotala loď, možná to byl pirátský škuner. Jediný, kdo katastrofu přežil, byl párek bílých psíků. Doplaval až do jižní části ostrova do okolí města Toliary (Tuléar).

Druhou legendou se dostáváme do 18. století, kdy kotonek připlul na obchodních lodích jako dar místnímu králi. Francouzská šlechta, která na Madagaskaru v době kolonizace žila, učinila z kotonka svého vyvolence a udělila mu titul "královský pes", ale pro prosté lidi byl vydán zákaz vlastnit tyto psíky. I nyní toto plemeno mohou chovat pouze prominentní obyvatelé Madagaskaru.

Chov v Evropě

Tak jak se vyváželo z ostrova koření a bavlna jako obchodní artikl, dostal se do Evropy i coton.

Z čarokrásného ostrova byl kotonek v roce 1977 přivezen do Francie a uznán FCI jako madagaskarské národní plemeno. Poprvé byl představen na výstavě v Paříži. A to byl začátek jeho slávy, na které měla velkou zásluhu Belgie. Belgický Club Belge du Coton de Tuléar v čele s prezidentkou paní Micky Ceriezovou-Maesovou věnuje velké úsilí chovu a propagaci tohoto plemene. Nejúspěšnější a nejslavnější chovatelskou stanicí na světě je Of Woodland Cottage, jejíž majitelkou je právě paní Ceriezová se svým manželem.

Tato chovatelská stanice se může pyšnit tituly světových vítězů, interšampionů a multišampionů nejen u svých psů, ale i u svých odchovů. Paní Ceriezová spolupracuje s ostatními chovatelskými stanicemi po celém světě.

Pro kotonka nebylo těžké si získat další a další příznivce a obdivovatele v ostatních zemích Evropy, dokonce i ve vzdálených severských státech jako je Finsko, Dánsko či Švédsko. I v USA a Kanadě je tento psík velice oblíbený. Dnes si už cotonek opravdu dobyl celý svět. Avšak cenu za slávu a oblíbenost zaplatil Madagaskar. Coton se stal na ostrově tak vzácným, že malgašská vláda přistoupila k velice tvrdému zákazu vývozu tohoto psíka z ostrova.

Chov v České Republice

V roce 1991 a 1992 importovala chovatelská stanice Modrá Písnička první kotonky do ČR z již zmíněné chovatelské stanice Of Woodland Cottage a tím byl založen chov v našem státě. Chov v ČR se stále rozšiřoval a přibývali noví importi a to opět z chovatelské stanice Of Woodland Cottage a dále z Dánska a Švédska. Dokonce se můžeme pyšnit i párkem kotonků - registrů - přímo z Madagaskaru. V roce 1995 byl obohacen náš chov novou krví z Finska, kde je chov kvalitní a přísně vedený.

Naši cotoni jsou úspěšní nejenom na našich výstavách, ale velice dobře reprezentují i v zahraničí. Donedávna působilo toto plemeno v klubu Málopočetných plemen psů, avšak od 4. 9. 1998 byl předsednictvem ČMKU schválen první specializovaný klub pro toto plemeno - Klub Coton de Tuléar, jenž spolupracuje s volným společenstvím klubů, které se nazívá Spojené kluby. V rámci spolupráce se budou konat v tomto roce dvě akce, a to klubová a speciální výstava pro toto plemeno. Klub Coton de Tuléar vstoupil do světové asociace cotonů, jejímž hlavním cílem je zkvalitnění chovu, spřátelení a spolupráce klubů pro toto plemeno z různých států světa.

Charakteristika plemene

Kotonek je velice inteligentní. O jeho chytrosti vyprávěli ve své pověsti už i Malgaši. Legenda vypráví o skupině cotonů, která chtěla přebrodit řeku. Ale nastal problém - řeka byla plná krokodýlů. Nejdříve si cotoni našli vhodný brod a pak jeden z nich štěkal na vzdáleném břehu, a když krokodýly odlákal, doběhl ostatní a přebrodil se za nimi.

Má výborný orientační smysl, je velice odolný a zvládá jakékoliv klimatické podmínky díky různorodé přírodě na ostrově.

Ve Francii si získal titul antidepresivní pes, jednak díky své lásce k dětem a pak hlavně proto, že je využíván jako terapeutický pes v dětských domovech a ústavech pro postižené děti. Pro jeho povahu se mohou aktivně věnovat výstavnictví a chovu i chovatelé odkázaní na invalidní vozík. Pod vatovou srstí se skrývá klidný, mírný, ale zároveň sportovní pes vhodný i k výcviku agility. V této disciplíně dokáže být velice úspěšný (Finsko, Rakousko).

Je oddaný svému pánovi a jeho lásku umí dokonale oplácet. Jelikož miluje rodinu, ve které žije, i ostatní zvířata, která jsou součástí rodiny, je báječným rodinným psem.

Miluje jízdu autem. Je bdělý, ale ne uštěkaný. Pro svou nelínající srst a velikost je ideálním společníkem do městských bytů. Díky své živé povaze ocení i procházky přírodou, avšak svůj temperament umí využít i při hrách doma. A jak ho učiní šťastným čerstvě napadaný sníh! Když vám kotonek plný radosti skočí do náručí, i zatvrzelci roztávají.

Výchova

Při výchově můžeme vynechat křik a tvrdost. Při jeho inteligenci docílíme žádaného efektu i klidným hlasem, a pokud z výchovy uděláme napínavou hru, máme vyhráno.

Péče o srst

Srst potřebuje pravidelné česání a kartáčování. Nevyžaduje časté koupání, ale po šamponování musíme ošetřit srst kondicionérem. Po koupání by měla být srst vysušena fénem. Srst se neupravuje střihem.

Barva srsti

Barva srsti je bílá nebo bíla s plotnami žluté nebo šedé, na uších může být tmavší. U narozených štěňat jsou tyto plotny tmavé, ale postupem času světlají a dorůstají do žádaného odstínu ve věku okolo druhého měsíce.

Ve francouzském časopise paní Ceriezová uvedla: "Kotonek není bišonek a je pro své zbarvení kouzelný".

Závěrem lze konstatovat, že coton de Tuléar je roztomilý medvídek ve vatové srsti. Doufáme, že si najde místo i ve vašem srdci.

Michaela ŠimůnkováTento článek vyšel v roce 1999 v 9. čísle časopisu Svět psů.

Originál článku v .jpg si můžete prohlédnout zde.

CotonLand děkuje paní Michaele Šimůnkové z chovatelské stanice Klenot Toliary za poskytnutí tohoto článku ze svých archivů.

© Cotonland | Napsali o cotoncích | 28.02.2010

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz