COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

COTONCI V MÉDIÍCH aneb napsali a natočili o cotoncích

Ač je plemeno Coton de Tuléar stále spíše "méněpočetným" a nepříliš známým, čas od času o něm probublá nějaký ten článeček do novin či rozhovor do televize. Zde najdete ty, o kterých se CotonLand dozvěděl.

Výzva: Upozornění na články o cotoncích můžete zasílat na info@cotonland.cz!!!

COTON DE TULÉAR V POŘADU SNÍDANĚ S NOVOU, 22. 3. 2017

Coton de Tuléar v pořadu snídaně s Novou
My Hope Mlle Chanel Ráj Karpat

Ve středu 22. 3. 2017 jste mohli v pořadu televize Nova - snídaně s Novou - hned v několika vstupech vidět Coton de Tuléar - desetiměsíční fenečku My Hope Mlle Chanel Ráj Karpat.

V několika vstupech probíhal rozhovor s Chanelinými páníčky - manželi Šmalclovími a jejich dcerou Sabinou.

Rozhovor byl věnován tomu, jací mazlíčci jsou součástí jejich rodiny, jaké zvíře a kdy si pořídit, jaká rizika při tom zvažovat apod. Mluvilo se i o plemeni Coton de Tuléar, odkud pochází a na co je vhodné. Dalším tématem byla například canisterapie nebo odstraňování fobie ze psů.

Část pořadu s vystoupením manželů Šmalclových a jejich fenečky Chanel si můžete prohlédnout zde.

© Cotonland | Cotonci v médiích | 25.03.2017

VÝCHODOČESKÁ TELEVIZE: COTON ANGELS FROM DOLCE V POŘADU MAZLÍČCI, 8. 3. 2014

Chovatelská stanice Coton Angels from Dolce
CHS Coton Angels from Dolce

V sobotu 8. 3. 2014 vystoupila chovatelská stanice Coton Angels from Dolce v 64. epizodě pořadu Východočeské televize s Honzou Musilem - Mazlíčci.

Ve zhruba 4 minutovém rozhovoru s chovatelkou Klárou Vlčkovou o plemeni Coton de Tuléar vystoupili i cotonci Carmen Coton Angels from Dolce, Captain Jack Sparrow Sleepy Hollow Ranch a štěňátko Gideon Coton Angels from Dolce.

S Honzou Musilem si Klára povídala o původu cotonků, jejich cestě z Madagaskaru přes Francii až k plemeni uznanému FCI. Probrali i všestrannost a přizpůsobivost plemene.

Rozhovor byl v rámci pořadu odvysílán hned na začátku - mezi 00:40 a 6:00. Celý pořad si můžete prohlédnout v archivu Východočeské televize - konkrétně zde. Část pořadu s chovatelkou Klárou Vlčkovou najdete zde.

© Cotonland | Cotonci v médiích | 12.03.2014

TÝDENÍK 5+2 DNY PLZEŇ: UROZENÁ FENKA BUDE LÉČIT SENIORY, 3. 5. 2012

Amy z Poříčského Statku
Amy z Poříčského Statku

Článek paní Lucie Sýkorové, který o malé ošetřovatelce Amy z Poříčského Statku ve stacionáši Domovinka vyšel v týdeníku 5+2 dny Plzeň 3. 5. 2012.

V plzeňském stacionáři Domovinka vládne rodinná atmosféra. O zhruba dvacet seniorů se stará tým, jehož nejoblíbenější členkou je bezpochyby Amy. Fešanda s culíčkem a vždy dobrou náladou je sice ještě v učení, ale svou práci již zvládá bravurně. Řeč je o desetiměsíční fence plemene Coton de Tuléar. "Tito psi jsou kvůli svému původu i vzhledu nazýváni bavlníčci z Madagaskaru. Díkky jejich povaze se hodně využívají v canisterapii. Mluví se o nich jako o antidepresivních psech," vysvětluje ředitelka zařízení Bohumila Hajšmanová. Ta je zároveň majitelkou veselé fenky. "Výhoda cotonků je i v tom, že línají jen jednou v životě. Když mění srst při dospívání," říká.

Výraz canisterapie bývá vysvětlována jako léčba lidské duše psí láskou. Že je to metoda účinná, dokazují i první výsledky práce malé Amy. "Byl u nás například klient, který měl problém s artikulací a výslovností. Když k němu přiběhla Amy, pán se snažil mluvit na ni, najednou se mu dařilo vyslovovat srozumitelně," popisuje ředitelka. Jak je fenka oblíbená, je vidět na první pohled. Jakmile vběhne do společenské místnosti, zasmušilé obličeje všech přítomných se rozzáří... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 05.05.2012

PSÍ KUSY 2012/03: COTON DE TULÉAR - BAVLNÍKOVÝ PSÍK Z MADAGASKARU

Ilustrační obrázek: Pinocio Hraběnčin Ráj
Ilustrační obrázek

Článek paní Mirky Koničkové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel ve 3. čísle časopisu Psí Kusy v roce 2012. Citovány jsou Tereza Zůnová z CHS Laetitia Bohemica, Zuzana Křížková z CHS Madagaskarský Sen a Eva Šalandová z CHS White Felicity.


Říká se mu také bavlníček, a není divu, jeho jméno "coton" znamená ve francouzštině bavlna. Právě tak bělostná a načechraná je totiž jeho srst.

Původním domovem tohoto malého psa s exotickým jménem je podle kynologů ostrov Madagaskar. Zde také leží přístavní město Tuléar, podle kterého byl psík pojmenován. Odtud se také v minulém století dostal do Evropy a stal se oblíbeným čtyřnohým společníkem. Přestože svým vzhledem připomíná "vyšamponované" krasavce, není to žádný polštářový lenoch. V jeho krvi totiž kolují geny lovce.

Pes naší doby

Je chytrý a má rád pohyb, místo povalování v posteli jsou proto pro něj daleko zábavnější procházky v přírodě, psí sporty i náročnější výcvik. "Povahu plemene Coton de Tuléar lze shrnout do tří slov: mírumilovnost, temperament, inteligence. Je to výborný společník do přírody, zvládne i dlouhé procházky lesem. My jsme dokonce s naší fenkou absolvovali i vysokohorskou tůru," popisuje jeho přednosti chovatelka Zuzana Křížková... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 25.03.2016

PSÍ SPORTY 2011/06: JAK SE SPORTUJE S: COTON DE TULÉAR - BAVLNĚNÝ ŠLECHTIC Z MADAGASKARU

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Terezy Zůnové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel ve 6. čísle časopisu Psí Sporty v roce 2011.

Většina z těch, kdo cotonka poprvé uvidí, si ho automaticky zařadí do kategorie sice roztomilého, ale hlavně "gaučového" psíka: Stačí ale strávit v jeho přítomnosti pár dalších chvil a brzy zjistíte, že před sebou máte mnohem víc, než jen klubíčko bílé nadýchané srsti. V bavlníčcích, jak majitelé tohoto plemene své pejsky s oblibou nazývají, se skrýva skvělý společních plný energie a dobré nálady a klidně i malý sportovec. Nejlepším pokladem, který v cotonkově povaze ale můžete najít, je úžasná přizpůsobivost, která se jenn tak u nějakého plemene nevidí. Pokud nemáte čas s nimi třeba během pracovního týdne chodit na dlouhé procházky, budou klidně odpočívat doma, aniž by vám něco zničili. Budete-li mít ale čas a náladu, s ochotou se s vámi pustí do tréninku agility, tance se psem nebo s vámi třeba vyrazí na celodenní horskou túru, kde budou radostně ťapat po vašem boku a užívat si přírody.

Exteriér

Pojďme si na začátek ve stručnosti ujasnit, jak vlastně vypadá pejsek, kterému je věnován tento článek. Ve standardu č. 283 je coton popisován jako "malý společenský pes s dlouhou bílou srstí vatové struktury, kulatých tmavých očí a inteligentního výrazu"... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 08.02.2014

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 5/2010: LUXACE ČÉŠKY Z POHLEDU PORADKYNĚ CHOVU

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Michaely Šimůnkové, který o vyšetřování luxace čéšky u plemene Coton de Tuléar vyšel ve 5. čísle časopisu Pes Přítel Člověka v roce 2010.

"Běh je přirozeným pohybem psa, a proto velice záleží na zdraví jeho nohou. Coton de Tuléar a mnoho dalších plemen baví sportovní disciplíny jako je agility a dogdancing a někteří se tomu věnují velice aktivně a jsou úspěšní. Všem majitelům štěňátek doporučuji domluvit se s veterinárním lékařem od jakého věku psa začít s těmito aktivitami."

Čéška je nedílnou součástí kolenního kloubu. Luxace pately neboli čéšky znamená, že dochází k jejímu posunu na vnitřní nebo vnější stranu kolenního kloubu, například díky volnému vazivovému aparátu. Může to být způsobeno geneticky, špatnou výživou nebo také úrazem. Většinou se ale jedná o genetický problém, kterm jsou postižena převážně malá a trpasličí plemena... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 11.12.2010

PETER HUNČÍK PRO SLOVENSKÝ DENÍK SME: FRIDA, 20. 11. 2008

Pan Peter Hunčík se svojí Fridou
Pan Peter Hunčík se svojí Fridou

Tento článek vyšel ve slovenském deníku SME. Autorem je pan Peter Hunčík. Ve článku vystupuje cotonek Frida Tulácké Blues.

FRIDA

Poznáte meno Eckhart Tolle? Ja často pozerám prednášky tohto škriatkovsky vyzerajúceho psychológa, lebo Tolle vie niečo, čo ostatní len tušia. Naposledy hovoril o prežívaní Prítomnosti. Podľa neho sú mnohí ľudia nešťastní preto, lebo nevedia naplno prežiť Prítomnosť. Namiesto prežívania Prítomnosti sa zaoberajú krivdami minulosti a bolesťami budúcnosti... (zobrazit celý článek)

CotonLand děkuje panu Hunčíkovi za laskavé svolení k uveřejnění tohoto článku.

© Cotonland | Cotonci v médiích | 20.01.2009

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 2004/6: COTON DE TULÉAR

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Michaely Šimůnkové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel ve 4. čísle časopisu Pes Přítel Člověka v roce 2004.

Je typickým představitelem společenského plemene. I přesto, že se řadí mezi málopočetná plemena, dobyl si díky své velmi přátelské povaze mnoho lidských srdcí a získal si sympatie lidí na celém světě. Právě proto má mnoho přívlastků, například: antidepresivní psík, bavlníček, bavlníkoví psík. Při procházce v parku zaujme rozevlátý cotonek hodně lidí nejenom díky své přátelské povaze, ale i díky svému neodolatelnému šarmu a komediálním kouskům.

Název tohoto psíka zní velice exoticky, stejně jako jméno ostrova Madagaskar, ze kterého pochází. Minulost cotonka je zahalena tajemstvím a o jeho historii holují jen legendy. Ale jak získal své jméno? Hlavním důvodem bylo asi to, že cotonek se nejvíce pohyboval v okolí bavlníkových plantáží... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 27.03.2010

DENÍK PRÁVO 4. 2. 2003: DAFNÉ TEREZY DUCHKOVÉ

Tereza Duchková se svojí fenkou Dafné (fotka převzata z článku)
Tereza Duchková s Dafné

Článek paní Evy Sovové o Tereze Duchkové a její fenečce Dafné, který vyšel 4. 2. 2003 v deníku Právo.

DAFNÉ TEREZY DUCHKOVÉ JE BALZÁM NA STAROSTI

Prvního psa jsme si pořídili před dvěma lety. Dafné byla rodinné rozhodnutí," říká muzikálová hvězda Karlínského divadla Tereza Duchková. Její usměvavá a vždy dobře naladěná psí kamarádka doprovází svou paní do divadla i dabingového studia, kde dokáže čekat tiše jako pěna i několik hodin. "Není to ale žádný gaučák. Umí se pořádně vyřádit, je to i sportovní pes a báječný lék na všechny starosti," dodává herečka.

Přestože se Tereze Duchkové a její mamince odjakživa líbil West Highland White teriér, strýc jim to nakonec rozmluvil. "Teriér je náročný na výchovu. Strýc, který má psy od malička, nám doporučil volit něco rozumnějšího. Nakonec rozhodla náhoda. Šly jsme po pražské Vinohradské třídě a proti nám kráčela paní. Měla cotonka. Takového pejska jsem viděla poprvé. Byla to láska na první pohled," vypráví Tereza... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 22.05.2010

ZVÍŘATA 03/2002: COTON DE TULÉAR

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Michaely Šimůnkové a Věry Jandové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel ve 3. čísle časopisu Zvířata v roce 2002.

COTON DE TULÉAR - BAVLNÍKOVÝ PSÍK Z MADAGASKARU

Název tohoto psíka nám zní velice exoticky, tak jako jméno ostrova Madagaskar, z kterého tento psík pochází. Ale jak získal své pojmenování? Hlavním důvodem bylo asi to, že cotonek se pohyboval nejvíce v okolí bavlníkových plantáží, a jedním z důvodů také bylo, že hlavním vývozním artiklem Madagaskaru byla bavlna. Ale tou nejdůležitější příčinou bylo to, že strutkura jeho srsti je podobná bavlníkovému chmýří a její barva je podobná plodům bavlníku, které jsou bílé se žlutavým až hnědým nádechem. Tím jsme objasnili jméno coton, ale proč součástí jeho jména je de Tuléar? Na to je jednoduchá odpověď. Protože cotonek pochází z madagaskarského města Toliara, francouzsky Tuléar... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 07.03.2010

NAŠE NEJMILEJŠÍ ZVÍŘE: KVĚTEN, ROK 2001: JAKO Z BAVLNKY

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Gabriely Převrátilové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel v květnovém čísle časopisu Naše nejmilejší zvíře v roce 2001.

Kde se vzala roztomilá bílá kulatá a chlupatá klubíčka s vznešeným názvem Coton de Tuléar, která se v Čechách začala chovat až v roce 1991? Jejich původ je poněkud zastřený. Ví se, že pocházejí z ostrova Madagaskar. Tam se bavlny vždycky urodilo tolik, že se stala vývozním artiklem. Jestli však inspirovala k pojmenování psíka, jehož srst bavlníkové chmýří připomíná, není zcela jasné.

Stejně jako to, jak se psi na ostrov dostali. Legenda o dvou cotonech, kteří se kdysi dávno zachránili jako jediní ze ztroskotané lodi a doplavali až k městu Toliary (francouzsky Tuléar) se hezky poslouchá, nicméně nic ji nedokládá... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 14.02.2010

NAŠE NEJMILEJŠÍ ZVÍŘE: BŘEZEN, ROK 2001: TEREZA, KORÁLEK A DAFNE

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Rozhovor pana Arnošta Tabáška s Terezou Duchkovou mj. o její fence plemene Coton de Tuléar Dafne, který vyšel v březnovém čísle časopisu Naše nejmilejší zvíře v roce 2001.

... Nedávno v její domácnosti přibylo další zvíře. Bělostná fenka Dafne pochází z plemene Coton de Tulear. Ač rodem z Pelhřimova, je tedy náležitě vznešeného původu. Mezi herci a muzikanty jsou pejsci, kterým chovatelé někdy česky přezdívají bavlníkoví, zřejmě oblíbení. Zatím jsme zjistili, že si je pořídili Richard Tesařík a Tomáš Töpfer.

Dafne se narodila před sedmi měsíci, je veselá a společenská. Korálek ji přijala se stoickým klidem, elegancí a nadhledem. "Je to můj první pes. Jezdí se mnou skoro všude, i do divadla. Sice tajně, protože tam pejsci vlastně nesmějí, ale pan ředitel Županic dělá, že to nevidí," směje se Tereza. Ale úsměv jí náležitě ztuhnul, když se Dafne svérázně podepsala na premiéře Hudebního divadla v Karlíně, na muzikálu Viktor, Viktorie... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 31.03.2011

NAŠE NEJMILEJŠÍ ZVÍŘE: LEDEN, ROK 2001: BÁRA A ŠON TESAŘÍKOVI

Bára a Ashon Klenot Toliary
Ilustrační obrázek

Článek pana Arnošt Tabášek, který o zvířecí smečce manželů Tesaříkových vyšel v lednovém čísle časopisu Naše nejmilejší zvíře v roce 2001.

Muzikant, duše známé skupiny Yo-Yo Band, Richard Tesařík, má doma několik zvířat. Stala se dávno součástí rodiny. Kromě psa Šona je do pražského bytu v Dejvicích přivedl vrtkavý osud a možná i pořádná dávka štěstí. Mají se tady totiž dobře. U Tesaříků je nejen pravidelně krmí a venčí. Všichni je tady respektují a milují.

Kočka jménem Zuzana přišla z ulice. "Našla ji manželka v Podbabě u zdymadla, kam ji nejspíš někdo vyhodil. Třásla se a žalostně mňoukala. Tak skončila u nás. Vrátil jsem se z koncertní šňůry, otevřu byt a v předsíni seděla kočka a koukala se na mě," vzpomína Richard Tesařík. Kdysi jsem sice tvrdil, že zvířata do městských bytů nepatří, ale nakonec to dopadlo úplně jinak..." (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 04.09.2010

MORAVSKOSLEZSKÝ DEN 9. 10. 2000: KRÁL BESKYD

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Jany Paštikové, který o chovateli cotonků, panu Petru Štulírovi, vyšel 9. 10. 2000 v deníku Moravskoslezský den.

PETR ŠTULÍR JE JEDEN Z MÁLA LIDÍ, KTEŘÍ MAJÍ BAVLNÍKOVÉ PSY

Když před pár lety sledoval Petr Štulír z Ostravy televizi, do oka mu padl bílý pejsek, jenž účinkoval v reklamě. Aniž by tušil výjimečnost existence tohoto plemene, začal Štulír pátrat v časopisech a inzerátech. Dnes už mu doma poskakují dokonce tři vytoužení psi. Nakonec totiž bavlníkového psa, který je bílý jako sníh a velký asi jako maltézáček, objevil, stal se jedním z mála lidí v republice, kteří ho vlastní, a nyní už vychovává i jeho potomstvo.

"Neměl jsem ponětí, že hledám zcela ojedinělé plemeno, ale úsilí stálo za to. Matka dvou štěňat Felon má opravdu srst jako bavlnu a je neuvěřitelně hodná, chytrá a přítulná. Tenkrát jsem si ji pořídil i se psem, ale toho mi ukradli. Předpokládám, že to bylo na zakázku, proto si je všechny tři teď úpěnlivě hlídám," říká Štulír, zatímco se mu tři bílá chlupatá stvoření snaží vecpat do klína.... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 14.08.2010

KVĚTY: ČÍSLO 31, ROK 1999: BAVLNÍČCI - ZAKÁZANÍ PSI

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Tamary Dobrovolné, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel v 31. čísle časopisu Květy v roce 1999.

"Uááá!" Výkřik proťal poklidnou atmosféru obchůdku. "Ten límec se pohnul!" ječela dál jedna ze zákaznic a s vyjevenýma očima zírala na krk ženy před sebou.

Nedošlo jí, že v létě se kožešinové límce obvykle nenosí! Zato se právě takto mohou nosit bavlníčci. Bez ohledu na počasí - v mrazu, v dešti i za plného poledního žáru.

"Zvykli si a moc se jim to líbí," říká Michaela Šimůnková, majitelka šestice bělostných psíčků bavlníčků a zlehounka hladí nadýchanou srst zvířátka ležícího kolem jejího krku. Bavlníčci, bavlníkoví psi neboli příslušníci rasy Coton de Tulear jsou milí, přítulní, laskaví, nenároční... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 27.07.2009

SVĚT PSŮ, 09/1999: COTON DE TULÉAR

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Článek paní Michaely Šimůnkové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel v 9. čísle časopisu Svět Psů v roce 1999.

COTON DE TULÉAR - BAVLNÍKOVÝ PES Z MADAGASKARU

Země původu

Zemí původu tohoto plemene je malebný ostrov Madagaskar v Indickém oceánu, který se nachází asi 400 km od východního pobřeží Afriky. Madagaskarské pobřeží je od afrického kontinentu odděleno Mosambickým průlivem. Je to ostrov bavlníkových a rýžových polí, koření, orchidejí a banánových plantáží. Je známý různorodou krajinou, protože se zde můžeme setkat s deštnými pralesy, s chladným horským podnebím, se savanou, ale i s naprosto vyprahlou oblastí. Na jihu ostrova u Mysu sv. Marie jsou dokonce i vysoké písečné duny. Dlouhou dobu byl Madagaskar francouzskou kolonií... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 28.02.2009

BLESK 17. 12. 1995: CHOMÁČ VATY CHODÍ PO DVOU

Brad Klenot Toliary alias Piko
Ilustrační obrázek

Článek paní Daniely Kupsové, který o plemeni Coton de Tuléar vyšel v Nedělním Blesku 17. 12. 1995.

Možná, že i u vás Ježíšek chystá pod vánoční stromek košík a z něj v pravé chvíli vyleze čtyřnohá chlupatá kulička. Ať to bude kterékoliv plemeno a nebo jen obyčejný voříšek, měli byste mu hned ve vůni jehličí slíbit, jak skvěle o něj budete pečovat. Třeba tím živým překvapením bude Coton de Tulear S tímto plemenem se čím dál tím častěji setkáváte v inzerátech a leckdy následuje ještě dovětek - bavlníkový pes. Většina lidí není ani s tímto bližším sdělením o nic moudřejší, a tak jsme se zaradovali, když nám čtenáři Jan a Simona Krausovi ze Šumperka poskytli o svých miláčcích podrobnější informace.

Nikdo ovšem není stoprocentně schopen potvrdit, ani Krausovi ne, jak toto plemeno vzniklo. A tak vezměme za vděk legendou, podle níž kolem roku 1500 ztroskotala u břehů Madagaskaru obchodní loď, na jejíž palubě cestovali i pejskové z rodu bišonků. Na lodi měli povinnost likvidovat hlodavce, což svědčí o tom, že tento malý chumáč vaty není jen ozdoba pohovek, ale udatný hrdina... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 19.08.2010

NÁŠ PES: ROČNÍK II, ZÁŘÍ 1988: COTON DE TULEAR

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Velmi úsměvný článek o tom, jak se v roce 1988 pohlíželo na plemeno Coton de Tuléar. Tento text vyšel v roce 1988 ve slovenském časopise Náš Pes a je překladem dopisu zaslaného francouzským chovatelem cotonků, panem Goranem Brkicem.

Pes do bytu i na výchádzky do prírody COTON DE TULÉAR

Ako sme už informovali (Náš pes č. 15/1988), na tohtoročnej medzinárodnej výstave v Brne sa po prvý raz v ČSSR vystavoval Coton de Tuléar, malý, bystrý biely psík. Vystavoval ho pán Gorac Brkic z Francúzska. V týchto dňoch nám pán Goran Brkic napísal milý, zaujímavý list a pripojil niekoľko fotografií svojich Cotonov. Keďže jeho list obsahuje mnohé zaujímavosti o tomto u nás takmer neznámom plemene, uverejňujeme ho, iste zaujme mnohých čitateľov... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Cotonci v médiích | 24.03.2009

© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz