COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

PŮVOD PLEMENE COTON DE TULÉAR

Plemeno Coton de Tuléar pochází z Madagaskaru, čtvrtého největšího ostrova na světě, který leží v Indickém oceánu u jihovýchodního pobřeží Afriky. Tuléar se jmenovalo malé přístavní městečko na jižním cípu ostrova. Po vzniku nové vlády, nezávislé na Francii, však bylo přejmenováno na současné Toliara.

Historicky se příchod cotonů na Madagaskar datuje přibližně do 15. století. Lodě kolem Madagaskaru často projížděly ze Západní Indie do Mozambiku. Jednalo se o velmi dlouhé plavby v těžkých podmínkách. Pro zlepšení nálady se na palubě plavili i malí živí pejsci, kteří mimo jiné byli využíváni i k chytání myší a krys. Na rozdíl od koček totiž byli snadno cvičitelní a navíc se jednalo o velmi dobré společníky.

Neexistuje jednotný příběh, popisující ztroskotání jedné z těchto lodí poblíž Tuléaru. Nikdo neví, jak se loď jmenovala, nebo které zemi náležela. Všechny příběhy však vypovídají o tom, že kromě několika bílých pejsků ztroskotání nikdo nepřežil. Právě tito psíci doplavali k pevnině Madagaskaru a jsou pokládáni za předchůdce cotonků.

Po ztroskotání se usadili na ostrově, zdivočeli a částečně se smísili se zdejšími psy. A právě plemeno Coton de Tuléar je pravděpodobně výsledkem tohoto mísení. Ze stejného důvodu se zřejmě některá štěňátka rodí s tmavými znaky, které později blednou do bílé nebo béžové barvy.

Tito malí psíci, nenároční na potravu, se v lesích Madagaskaru naučili přežít a chránit se před většími predátory. Říká se, že žili a lovili ve smečce.

Původní obyvatelé Madagaskaru si tyto malé psy zamilovali a domestikovali. Dokonce je darovali madagaskarskému králi, na jehož dvoře se díky své okouzlující osobnosti a roztomilému vzhledu stali velmi oblíbenými společníky. Po dlouhou řadu let byl poté chov těchto psíků povolen pouze šlechtě.

Na přelomu století kouzlo cotonků objevili i francoužší kolonizátoři. Plemeno bylo uznáno v roce 1971, kdy bylo několik zástupců tohoto plemene převezeno do Francie. Od té doby se těší oblibě ve stále větším počtu zemí.

© Cotonland | 10.07.2008 | Čerpáno z http://www.usactc.org

© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz