COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

VĚDĚLI JSTE, ŽE...

VYŠETŘENÍ NA PRA JE NOVĚ POVINNÉ I VE 3 LETECH COTONKA

Ilustrační obrázek: Bady Krkonošský Květ
Ilustrační obrázek

Upozorňujeme všechny chovatele i majitele chovných psů plemene Coton de Tuléar, že rozhodnutím členské schůze Klubu Coton de Tuléar byla ustanovena povinnost provádět vyšetření na onemocnění PRA i ve 3 letech chovného jedince.

Doposud bylo toto vyšetření očí povinné pro uchovnění (cca v 15 měsících) a v sedmi letech. Nově ho budou muset mít cotonci, na kterých je chováno, i ve 3 letech věku.

PRA, neboli progresivní retinální atrofie, je genetické onemocnění oka, kdy postupně odumírají buňky sítnice (tyčinky a čípky), které jsou odpovědné za příjem světelných paprsků. V současné době na toto onemocnění pro plemeno Coton de Tuléar neexistuje DNA test a pro posouzení stavu je tak třeba bezbolestné oftalmologické vyšetření specializovaným veterinárním lékařem. Seznam veterinářů, kteří mohou toto onemocnění provádět, je uveden na stránkách komory veterinárních lékařů.

Více o tomto onemocnění můžete najít také na stránkách Klubu Coton de Tuléar.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 22.10.2018

I V ČR SI MŮŽETE ZAKOUPIT ZBOŽÍ S COTON DE TULÉAR

Ilustrační obrázek: Zboží z e-shopu picobanda.cz
Ilustrační obrázek

Čím více se plemeno Coton de Tuléar stává v České republice oblíbeným, tím více e-shopů a teto fakt reaguje a nabízí zboží s tématem cotonků. Proto jsme se pokusili dát dohromady seznam takových obchodů, abyste mohli vybírat z jednoho místa :)

Najít se dá skutečně rozmanité zboží - oblečením počínaje, hrníčky, taškami a deštníky pokračuje, nálepkami a cedulemi všeho druhu končeje.

V případě, že víte o nějakém dalším obchodu, kde se dá zboží s motivem Coton de Tuléar zakoupit, informujte nás na mailu info@cotonland.cz.

Seznam e-shopů, které nabízejí zboží s motivem Coton de Tuléar najdete zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 11.02.2018

MAJITELÉ PĚTI A VÍCE FEN SE MUSÍ HLÁSIT SVS ČR

Ilustrační obrázek: Chovatelská stanice z Vraní Osady
Ilustrační obrázek

Od 1. 11. 2017 vstoupila v platnost novela veterinárního zákona, která určuje, že každý, kdo v České Republice vlastní 5 a více fen starších 12 měsíců, musí toto oznámit státní veterinární správě a to nejpozději 7 dní ode dne, kdy tato skutečnost nastala. Výjimku z této povinnosti mají pouze chovatelé služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů.

Hlášení je velmi jednoduché - lze k němu využít internetový formulář uveřejněný na webových stránkách státní veterinární správy, případě i papírový formulář, který najdete na stejném místě.

Povinnost hlásit tuto skutečnost se netýká pouze chovatelů, ale naprosto všech, kteří mají v majetku 5 a více fen starších 12 měsíců. Roli nehraje ani to, zda fena je či není vykastrována, zda má či nemá průkaz původu, zda na ní je či není chováno. U více majitelů žijících v jedné domácnosti se počet fen sčítá.

Při porušení oznamovací povinnosti hrozí majiteli - fyzické osobě - pokuta až do výše 20 000 Kč, u právnických osob se jedná o pokutu až do výše 300 000 Kč.

Více k této nové povinnosti včetně potřebných formulářů a otázek a odpovědí najdete na stránkách státní veterinární správy zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 08.11.2017

ZVÝHODNĚNÁ CENA DNA TESTŮ U LABORATOŘE MYDOGDNA

Ilustrační obrázek: Štěňátka z CHS Laetitia Bohemica
Ilustrační obrázek

Klub Coton de Tuléar vyjednal s finskou laboratoří MyDogDNA zvýhodněnou cenu balíčku DNA testů v případě, že jsou naráz poslány vzorky alespoň pro 10 psů. Za tuto cenu od laboratoře obdržíte výsledky všech specializovaných DNA testů pro plemeno Coton de Tuléar vyjma testu DM a dále i výsledky dalších desítek testů jak zdravotních, tak vzhledových.

V případě, že testy objednáte přes klub Coton de Tuléar a sejde se naráz alespoň 10 psů, bude výsledná cena 80 € namísto standardních 99 €. Zároveň do konce roku klub svým členům hradí poštovné, nečleni klubu budou platit poměrnou část poštovného. U hromadného testování objednávku i úhradu provede klub, kterému pak cenu zaplatíte v € nebo i Kč.

Pokud máte zájem o toto zvýhodnění, kontaktujte předsedkyni klubu paní Ludmilu Schaferovou na mailu predseda@klubcoton.cz. Aktuálně je klubem vyhlášený termín pro přihlášení se k hromadnému testu do 31. 10. 2017.

Ukázky výsledků DNA testů v laboratoři MyDogDNA:
     - Výsledky Sushiho (Muguiris Vulkan): zde
     - Výsledky Eimi Janus-Suzi: zde

Více informací o DNA testech pro plemeno Coton de Tuléar najdete v novém článku zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 08.10.2017

ZMĚNA ZPŮSOBU ŽÁDÁNÍ O TITUL C. I. B.

Ilustrační obrázek: Magniolia Lace of Woodland Cottage a Ihary des Sirenes du Cap la Houssaye
Ilustrační obrázek

Na základě rozhodnutí předsednictva Českomoravské Kynologické Unie (ČMKU) ze dne 22. 10. 2015 si majitelé psů budou žádosti o mezinárodní tituly C. I. B. (Mezinárodní šampion krásy) zasílat sami na FCI.

Postup žádosti je následující:

(1) Vyplnit formulář žádosti o titul C.I.B., přiložit oboustrannou kopii PP.

(2) Odeslat na mail champion@fci.be nebo poštou na adresu FCI Office; 13, Place Albert I, 6530 Thuin; Belgique

(!) ČMKU doporučuje odesílat formulář až poté, co jsou získaná čekatelství CACIB zveřejněna na http://www.fci.be/en/results/IB.aspx.

Více o podmínkách pro zisk titulu C. I. B. čtěte zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 04.11.2015

ZMĚNA PODMÍNEK PRO UCHOVNĚNÍ COTONA V ČR

Ilustrační obrázek: Kendy-Jo-Ar Best of Cotton
Ilustrační obrázek

Na základě rozhodnutí členské schůze Klubu Coton de Tuléar, která se konala dne 14. 3. 2015 v Brně, došlo ke zjednodušení podmínek pro uchovnění cotona v České Republice.

S platností od 1. 4. 2015 nemusejí nově bonitovaní jedinci dokládat k bonitaci DNA profil, který byl povinným od roku 2012. Pokud tedy máte v plánu uchovnit vašeho pejska / fenečku, nyní musíte splnit následující:

(1) Váš cotonek musí získat "Výborný" nebo "Velmi dobrý" na klubové nebo speciální výstavě pořádané Klubem Coton de Tuléar a to ve věku vyšším než 12 měsíců.

(2) Musíte doložit jeho negativní vyšetření na oční onemocnění PRA absolvované ve věku alespoň 12 měsíců.

(3) Musíte doložit jeho vyšetření na luxaci čéšky (patelly) s výsledkem 0/0, 1/0, 0/1 nebo 1/1 absolvované ve věku alespoň 12 měsíců.

(4) Ve věku 12 měsíců a více musí cotonek absolvovat bonitaci pořádanou klubem s výsledkem chovný/chovná nebo chovný/chovná s omezením.

Při splnění výše uvedených podmínek se od 15 měsíců může váš pejsek / fenečka stát chovným.

Více informací k tématu "Jak uchovnit cotonka" najdete v kategorii Jak na to: Rady a tipy, konkrétně ve článku Jak uchovnit naši fenku/psa.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 15.05.2015

HISTORIE POČÁTKU CHOVU COTON DE TULÉAR V ČR

Ilustrační obrázek: Pulchérie of Woodland Cottage
Ilustrační obrázek

Ač se to může zdát neuvěřitelné, plemeno Coton de Tuléar v České Republice slaví už 24. narozeniny. První cotonek sem totiž byl importován v roce 1991 - šlo o import ze španělské celosvětově známé chovatelské stanice of Woodland Cottage - prvním oficiálně hlášeným cotonkem v ČR byla fenečka Pulchérie of Woodland Cottage se zápisním číslem CMKU/CTU/1/-92/91. Přivezla ji paní Marta Dlabolová z chovatelské stanice Modrá Písnička, kde se k ní krátce na to - v roce 1992 - připojila další fenka Pandora of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/3/-92/91) a pejsek Queens of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/2/-92/92).

Tito cotonci se stali zakladateli českého chovu a mnoho majitelů cotonů s českými předky je tak v rodokmenu svého miláčka najde. Když stanice Modrá Písnička skončila s chovem plemene Coton de Tuléar, ujal se Pulchérie pan Tomáš Houdek z chovatelské stanice Přátelé Jetynky, kde se dožila krásných 17-ti let.

Modrá Písnička - zakladatelská chovatelská stanice
O tom, že chovatelská stanice Modrá Písnička byla zakladatelskou chovatelskou stanicí plemene v České Republice nemůže být sporu. První cotonek narozený v České Republice pocházel právě odsud - v roce 1992 se Queensovi a Pulchérii narodila fenečka Afrika Modrá Písnička nesoucí zápisní číslo CMKU/CTU/5/92... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Věděli jste, že... | 07.04.2015

NA SLOVENSKU MŮŽETE ZÍSKAT NOVOU SADU ŠAMPIONÁTŮ

Ilustrační obrázek: Brilliant Diamond Ráj Karpat
Ilustrační obrázek

Slovenská Kynologická Jednota (SKJ) na svém zasedání dne 21. 2. 2015 schválila pro vystavovatele novou sadu šampionátů - pro své miláčky tak můžete vysoutěžit hned 4 nové tituly - Slovenského Šampiona Štěňat, Slovenského Výstavního Šampiona, Slovenského Super Grand Šampiona a Šampiona SKJ. Po přiznání všech těchto titulů se akceptují ocenění získaná od 1. 1. 2014. Níže uvádíme pravidla pro jejich zisk.

Pravidla pro udělení titulu Slovenský Šampion Štěňat
Pejsek/fenečka musí získat 3 x titul Velmi nadějný 1 (VN1) ve třídě dorostu od dvou různých rozhodčí na výstavách organizovaných pod záštitou SKJ na Slovensku. Z toho alespoň 1 x musí být VN1 získáno na mezinárodní výstavě. Jedno z potřebných ocenění VN1 může být nahrazeno titulem CAJC, pokud byl získán do 12 měsíců věku psa / feny (takovýto CAJC pak nezle použít pro uznání titulu Slovenský Šampion Krásy). Titul Slovenský Šampion Štěňat neopravňuje ke vstupu do třídy šampionů a neuvádí se v průkaze původu psa.

Pravidla pro udělení titulu Slovenský Výstavní Šampion
Pejsek/fenečka musí po potvrzení zisku titulu Slovenský Grand šampion (tedy poté, co mu byl vystaven diplom za tento šampionát) získat 6 x titul CAC ve třídě šampionů / vítězů na speciální, klubové, národní, celostátní nebo mezinárodní výstavě konané pod záštitou SKJ na Slovensku. Každý z těchto CAC musí být od jiného rozhodčího. Alespoň 4 z těchto CAC musí být získány na mezinárodní výstavě... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Věděli jste, že... | 08.03.2015

ZMĚNY VÝSTAVNÍHO ŘÁDU V ČR OD 1. 1. 2015

Ilustrační obrázek: Delphina from Castle of White Sweethearts
Ilustrační obrázek

Českomoravská Kynologická Unie zavedla s platností od 1. 1. 2015 nový povinně zadávaný titul na výstavách - titul BOS, neboli nejlepší jedinec z opačného pohlaví (Best of Opposite Sex). Tedy tento titul je určen pro nejlepšího jedince opačného pohlaví, než je vítěz BOB.

S titulem BOS jste se mohli na českých výstavách setkat už od 1. 1. 2014, jeho zadávání však nebylo povinné a většina výstav ho tak nezavedla. S účinností od 1. 1. 2015 bude povinně udělován na všech výstavách v ČR, kde se zadává titul BOB.

Po určení vítěze BOB do kruhu o titul BOS nastupují jedinci opačného pohlaví, kteří byli oceněni CAJC ve třídě mladých, Výborný 1 ve třídě veteránů a nejlepší dospělý jedinec (Národní vítěz, Klubový vítěz, CACIB, Vítěz speciální výstavy, Nejlepší pes/fena). Pokud se tedy BOB např. stala fena, tak do kruhu o BOS nastoupí mladý pes s titulem CAJC, pes s titulem CACIB / Národní vítěz / Klubový vítěz / Vítěz speciální výstavy / Nejlepší pes a pes veterán, který získal známku Výborná 1.

Nyní je na výstavách kromě standardních ocenění možné získat tituly BOJ (nejlepší mladý plemene - vybírá se z CAJC psa a CAJC feny), BOV (nejlepší veterán plemene - vybírá se z V1 psa veterána a V1 feny veteránky), BOS - nejlepší jedinec opačného pohlaví a BOB - nejlepší jedinec plemene... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Věděli jste, že... | 01.01.2015

© 2008 - 2019 Cotonland | info@cotonland.cz