COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

Aktivní činnost CotonLandu byla ukončena k 31. 7. 2020. Databáze je nadále aktualizována. / CotonLand project is terminated, the database update continues.

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

VĚDĚLI JSTE, ŽE...

VYŠETŘENÍ NA PRA JE NOVĚ POVINNÉ I VE 3 LETECH COTONKA

Ilustrační obrázek: Bady Krkonošský Květ
Ilustrační obrázek

Upozorňujeme všechny chovatele i majitele chovných psů plemene Coton de Tuléar, že rozhodnutím členské schůze Klubu Coton de Tuléar byla ustanovena povinnost provádět vyšetření na onemocnění PRA i ve 3 letech chovného jedince.

Doposud bylo toto vyšetření očí povinné pro uchovnění (cca v 15 měsících) a v sedmi letech. Nově ho budou muset mít cotonci, na kterých je chováno, i ve 3 letech věku.

PRA, neboli progresivní retinální atrofie, je genetické onemocnění oka, kdy postupně odumírají buňky sítnice (tyčinky a čípky), které jsou odpovědné za příjem světelných paprsků. V současné době na toto onemocnění pro plemeno Coton de Tuléar neexistuje DNA test a pro posouzení stavu je tak třeba bezbolestné oftalmologické vyšetření specializovaným veterinárním lékařem. Seznam veterinářů, kteří mohou toto onemocnění provádět, je uveden na stránkách komory veterinárních lékařů.

Více o tomto onemocnění můžete najít také na stránkách Klubu Coton de Tuléar.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 22.10.2018

I V ČR SI MŮŽETE ZAKOUPIT ZBOŽÍ S COTON DE TULÉAR

Ilustrační obrázek: Zboží z e-shopu picobanda.cz
Ilustrační obrázek

Čím více se plemeno Coton de Tuléar stává v České republice oblíbeným, tím více e-shopů a teto fakt reaguje a nabízí zboží s tématem cotonků. Proto jsme se pokusili dát dohromady seznam takových obchodů, abyste mohli vybírat z jednoho místa :)

Najít se dá skutečně rozmanité zboží - oblečením počínaje, hrníčky, taškami a deštníky pokračuje, nálepkami a cedulemi všeho druhu končeje.

V případě, že víte o nějakém dalším obchodu, kde se dá zboží s motivem Coton de Tuléar zakoupit, informujte nás na mailu info@cotonland.cz.

Seznam e-shopů, které nabízejí zboží s motivem Coton de Tuléar najdete zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 11.02.2018

MAJITELÉ PĚTI A VÍCE FEN SE MUSÍ HLÁSIT SVS ČR

Ilustrační obrázek: Chovatelská stanice z Vraní Osady
Ilustrační obrázek

Od 1. 11. 2017 vstoupila v platnost novela veterinárního zákona, která určuje, že každý, kdo v České Republice vlastní 5 a více fen starších 12 měsíců, musí toto oznámit státní veterinární správě a to nejpozději 7 dní ode dne, kdy tato skutečnost nastala. Výjimku z této povinnosti mají pouze chovatelé služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů.

Hlášení je velmi jednoduché - lze k němu využít internetový formulář uveřejněný na webových stránkách státní veterinární správy, případě i papírový formulář, který najdete na stejném místě.

Povinnost hlásit tuto skutečnost se netýká pouze chovatelů, ale naprosto všech, kteří mají v majetku 5 a více fen starších 12 měsíců. Roli nehraje ani to, zda fena je či není vykastrována, zda má či nemá průkaz původu, zda na ní je či není chováno. U více majitelů žijících v jedné domácnosti se počet fen sčítá.

Při porušení oznamovací povinnosti hrozí majiteli - fyzické osobě - pokuta až do výše 20 000 Kč, u právnických osob se jedná o pokutu až do výše 300 000 Kč.

Více k této nové povinnosti včetně potřebných formulářů a otázek a odpovědí najdete na stránkách státní veterinární správy zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 08.11.2017

ZVÝHODNĚNÁ CENA DNA TESTŮ U LABORATOŘE MYDOGDNA

Ilustrační obrázek: Štěňátka z CHS Laetitia Bohemica
Ilustrační obrázek

Klub Coton de Tuléar vyjednal s finskou laboratoří MyDogDNA zvýhodněnou cenu balíčku DNA testů v případě, že jsou naráz poslány vzorky alespoň pro 10 psů. Za tuto cenu od laboratoře obdržíte výsledky všech specializovaných DNA testů pro plemeno Coton de Tuléar vyjma testu DM a dále i výsledky dalších desítek testů jak zdravotních, tak vzhledových.

V případě, že testy objednáte přes klub Coton de Tuléar a sejde se naráz alespoň 10 psů, bude výsledná cena 80 € namísto standardních 99 €. Zároveň do konce roku klub svým členům hradí poštovné, nečleni klubu budou platit poměrnou část poštovného. U hromadného testování objednávku i úhradu provede klub, kterému pak cenu zaplatíte v € nebo i Kč.

Pokud máte zájem o toto zvýhodnění, kontaktujte předsedkyni klubu paní Ludmilu Schaferovou na mailu predseda@klubcoton.cz. Aktuálně je klubem vyhlášený termín pro přihlášení se k hromadnému testu do 31. 10. 2017.

Ukázky výsledků DNA testů v laboratoři MyDogDNA:
     - Výsledky Sushiho (Muguiris Vulkan): zde
     - Výsledky Eimi Janus-Suzi: zde

Více informací o DNA testech pro plemeno Coton de Tuléar najdete v novém článku zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 08.10.2017

ZMĚNA ZPŮSOBU ŽÁDÁNÍ O TITUL C. I. B.

Ilustrační obrázek: Magniolia Lace of Woodland Cottage a Ihary des Sirenes du Cap la Houssaye
Ilustrační obrázek

Na základě rozhodnutí předsednictva Českomoravské Kynologické Unie (ČMKU) ze dne 22. 10. 2015 si majitelé psů budou žádosti o mezinárodní tituly C. I. B. (Mezinárodní šampion krásy) zasílat sami na FCI.

Postup žádosti je následující:

(1) Vyplnit formulář žádosti o titul C.I.B., přiložit oboustrannou kopii PP.

(2) Odeslat na mail champion@fci.be nebo poštou na adresu FCI Office; 13, Place Albert I, 6530 Thuin; Belgique

(!) ČMKU doporučuje odesílat formulář až poté, co jsou získaná čekatelství CACIB zveřejněna na http://www.fci.be/en/results/IB.aspx.

Více o podmínkách pro zisk titulu C. I. B. čtěte zde.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 04.11.2015

ZMĚNA PODMÍNEK PRO UCHOVNĚNÍ COTONA V ČR

Ilustrační obrázek: Kendy-Jo-Ar Best of Cotton
Ilustrační obrázek

Na základě rozhodnutí členské schůze Klubu Coton de Tuléar, která se konala dne 14. 3. 2015 v Brně, došlo ke zjednodušení podmínek pro uchovnění cotona v České Republice.

S platností od 1. 4. 2015 nemusejí nově bonitovaní jedinci dokládat k bonitaci DNA profil, který byl povinným od roku 2012. Pokud tedy máte v plánu uchovnit vašeho pejska / fenečku, nyní musíte splnit následující:

(1) Váš cotonek musí získat "Výborný" nebo "Velmi dobrý" na klubové nebo speciální výstavě pořádané Klubem Coton de Tuléar a to ve věku vyšším než 12 měsíců.

(2) Musíte doložit jeho negativní vyšetření na oční onemocnění PRA absolvované ve věku alespoň 12 měsíců.

(3) Musíte doložit jeho vyšetření na luxaci čéšky (patelly) s výsledkem 0/0, 1/0, 0/1 nebo 1/1 absolvované ve věku alespoň 12 měsíců.

(4) Ve věku 12 měsíců a více musí cotonek absolvovat bonitaci pořádanou klubem s výsledkem chovný/chovná nebo chovný/chovná s omezením.

Při splnění výše uvedených podmínek se od 15 měsíců může váš pejsek / fenečka stát chovným.

Více informací k tématu "Jak uchovnit cotonka" najdete v kategorii Jak na to: Rady a tipy, konkrétně ve článku Jak uchovnit naši fenku/psa.

© Cotonland | Věděli jste, že... | 15.05.2015

HISTORIE POČÁTKU CHOVU COTON DE TULÉAR V ČR

Ilustrační obrázek: Pulchérie of Woodland Cottage
Ilustrační obrázek

Ač se to může zdát neuvěřitelné, plemeno Coton de Tuléar v České Republice slaví už 24. narozeniny. První cotonek sem totiž byl importován v roce 1991 - šlo o import ze španělské celosvětově známé chovatelské stanice of Woodland Cottage - prvním oficiálně hlášeným cotonkem v ČR byla fenečka Pulchérie of Woodland Cottage se zápisním číslem CMKU/CTU/1/-92/91. Přivezla ji paní Marta Dlabolová z chovatelské stanice Modrá Písnička, kde se k ní krátce na to - v roce 1992 - připojila další fenka Pandora of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/3/-92/91) a pejsek Queens of Woodland Cottage (zápisní číslo CMKU/CTU/2/-92/92).

Tito cotonci se stali zakladateli českého chovu a mnoho majitelů cotonů s českými předky je tak v rodokmenu svého miláčka najde. Když stanice Modrá Písnička skončila s chovem plemene Coton de Tuléar, ujal se Pulchérie pan Tomáš Houdek z chovatelské stanice Přátelé Jetynky, kde se dožila krásných 17-ti let.

Modrá Písnička - zakladatelská chovatelská stanice
O tom, že chovatelská stanice Modrá Písnička byla zakladatelskou chovatelskou stanicí plemene v České Republice nemůže být sporu. První cotonek narozený v České Republice pocházel právě odsud - v roce 1992 se Queensovi a Pulchérii narodila fenečka Afrika Modrá Písnička nesoucí zápisní číslo CMKU/CTU/5/92... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Věděli jste, že... | 07.04.2015

NA SLOVENSKU MŮŽETE ZÍSKAT NOVOU SADU ŠAMPIONÁTŮ

Ilustrační obrázek: Brilliant Diamond Ráj Karpat
Ilustrační obrázek

Slovenská Kynologická Jednota (SKJ) na svém zasedání dne 21. 2. 2015 schválila pro vystavovatele novou sadu šampionátů - pro své miláčky tak můžete vysoutěžit hned 4 nové tituly - Slovenského Šampiona Štěňat, Slovenského Výstavního Šampiona, Slovenského Super Grand Šampiona a Šampiona SKJ. Po přiznání všech těchto titulů se akceptují ocenění získaná od 1. 1. 2014. Níže uvádíme pravidla pro jejich zisk.

Pravidla pro udělení titulu Slovenský Šampion Štěňat
Pejsek/fenečka musí získat 3 x titul Velmi nadějný 1 (VN1) ve třídě dorostu od dvou různých rozhodčí na výstavách organizovaných pod záštitou SKJ na Slovensku. Z toho alespoň 1 x musí být VN1 získáno na mezinárodní výstavě. Jedno z potřebných ocenění VN1 může být nahrazeno titulem CAJC, pokud byl získán do 12 měsíců věku psa / feny (takovýto CAJC pak nezle použít pro uznání titulu Slovenský Šampion Krásy). Titul Slovenský Šampion Štěňat neopravňuje ke vstupu do třídy šampionů a neuvádí se v průkaze původu psa.

Pravidla pro udělení titulu Slovenský Výstavní Šampion
Pejsek/fenečka musí po potvrzení zisku titulu Slovenský Grand šampion (tedy poté, co mu byl vystaven diplom za tento šampionát) získat 6 x titul CAC ve třídě šampionů / vítězů na speciální, klubové, národní, celostátní nebo mezinárodní výstavě konané pod záštitou SKJ na Slovensku. Každý z těchto CAC musí být od jiného rozhodčího. Alespoň 4 z těchto CAC musí být získány na mezinárodní výstavě... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Věděli jste, že... | 08.03.2015

ZMĚNY VÝSTAVNÍHO ŘÁDU V ČR OD 1. 1. 2015

Ilustrační obrázek: Delphina from Castle of White Sweethearts
Ilustrační obrázek

Českomoravská Kynologická Unie zavedla s platností od 1. 1. 2015 nový povinně zadávaný titul na výstavách - titul BOS, neboli nejlepší jedinec z opačného pohlaví (Best of Opposite Sex). Tedy tento titul je určen pro nejlepšího jedince opačného pohlaví, než je vítěz BOB.

S titulem BOS jste se mohli na českých výstavách setkat už od 1. 1. 2014, jeho zadávání však nebylo povinné a většina výstav ho tak nezavedla. S účinností od 1. 1. 2015 bude povinně udělován na všech výstavách v ČR, kde se zadává titul BOB.

Po určení vítěze BOB do kruhu o titul BOS nastupují jedinci opačného pohlaví, kteří byli oceněni CAJC ve třídě mladých, Výborný 1 ve třídě veteránů a nejlepší dospělý jedinec (Národní vítěz, Klubový vítěz, CACIB, Vítěz speciální výstavy, Nejlepší pes/fena). Pokud se tedy BOB např. stala fena, tak do kruhu o BOS nastoupí mladý pes s titulem CAJC, pes s titulem CACIB / Národní vítěz / Klubový vítěz / Vítěz speciální výstavy / Nejlepší pes a pes veterán, který získal známku Výborná 1.

Nyní je na výstavách kromě standardních ocenění možné získat tituly BOJ (nejlepší mladý plemene - vybírá se z CAJC psa a CAJC feny), BOV (nejlepší veterán plemene - vybírá se z V1 psa veterána a V1 feny veteránky), BOS - nejlepší jedinec opačného pohlaví a BOB - nejlepší jedinec plemene... (zobrazit celý článek)

© Cotonland | Věděli jste, že... | 01.01.2015

© 2008 - 2020 Cotonland | info@cotonland.cz