COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

ŽIVOT OSLAZENÝ BAVLNĚNÝM CUKŘÍKEM

Cukřík Chundelaté Kouzlo
Cukřík Chundelaté Kouzlo

Článek Rity Zdráhalové na téma "Můj život s Coton de Tuléar", kde hlavní roli hraje cotonek Cukřík Chundelaté Kouzlo.


Všechno začalo mým odchodem do důchodu. Rodina se usnesla, že nemohu se svým dosavadním hektickým životem okamžitě skončit, a tak mi pořídila malé roztomilé bílé klubíčko.

Při první návštěvě chovatelky a okouzlení chlupatým klubíčkem cotonků byl právě Cukřík mou jedničkou. A když jsme si ho den před Štědrým dnem přivezli, okouzlil celou rodinu. Na Štědrý den byl prostě Cukřík největším a nejdražším dárkem! Po rozbalení dárků si vyhlídl malou papírovou krabičku, která zbyla pod stromečkem, a usnul v ní.

Pak nastalo seznamování s dvouletým briardem Cedrikem (Cedric Black Suzanne), psem mé mladší dcery, který žil také u nás v domácnosti. Cedrik byl trpělivá „máma“. Vydržel hrátky malého Cukříka: tahání za chlupy, věšení se na uši a ocas; přeskakování a podlézání byly na denním pořádku. Cedrik naučil malého správně hlídat zahradu a dům. Krásné bylo vidět je, když seděli vedle sebe na vrcholu zahrady a pozorovali cestu pod zahradou. Měli jsme prostě dvojici Black@White. Na vycházkách chodili stále vedle sebe. Cukřík se učil podle Cedrika zdvihat nožičku, a tak se naučil dělat stojku.

Brzy se stal miláčkem všech pejsků, které jsme na vycházkách potkávali. Malý roztomilý uzlíček bílých chlupů každého pejska mile pozdravil oblíznutím ucha a okamžitě byli kamarádi!

Naše druhá dcera k nám občas dávala svého malého pejska Tomáška. Tom byl po svých pravděpodobných rodičích, jezevčíku a kokršpanělovi, svérázný pejsek. Přesto měl se štěnětem a později s dospělým cotonem trpělivost. Lítali spolu po zahradě, kradli si hračky a coton vyhrával.

Čas běžel a bylo zapotřebí začít s výcvikem. Na cvičáku jsme spolu absolvovali výcvik poslušnosti. Vedle velkých služebních psů cupitalo malé bílé chundelaté stvořeníčko a do puntíku přesně plnilo vydané povely…

Cukřík se velmi úspěšně zúčastnil několika výstav. Byl vítězem čtyř krajských výstav, oblastní výstavy, speciální výstavy a v roce 2008 na MVP České Budějovice získal titul CAJC. Účast na výstavách ho však jako pejska plného energie vůbec netěšila. Rozhodla jsem se proto využít jeho aktivitu a energii jinak a vydali jsme se na dráhu psích sportů.

Výcvikem jsme prošli bez problémů a začali jsme běhat agility. Až s podivem se Cukřík velmi rychle naučil zvládat všechny překážky. Milovat přebíhat snížené áčko, když byl na volnosti, vždy si na něm sám trénoval.

Po mém úrazu začal Cukřík běhat flybal. Trochu se bál skoku na box, který vystřeluje míček, tam se zpožďoval. Na ukázkách pro veřejnost všem dokazoval, že i malý chlupatý pejsek může flybal zvládat.

Později se Cukříka ujala výcvikářka Hanka Vrzalová, rychle ho znovu naučila zvládat parkúry a začali se objevovat na závodech agility. Stáli spolu několikrát na stupních vítězů. Hanka ho po čase předala mé devítileté vnučce Ritušce Firýtové. A začali jsme hodně jezdit na zkušenou na závody. Chvíli trvalo, než si na sebe zvykli (několikrát jí utekl z parkúru za krásně vonící hárající fenkou) a Cukřík uznal Ritu za parťačku. Velmi pomohla trpělivost výcvikářky Alenky Čechurové. Pro Ritu pak bylo velkým povzbuzením Speciální ocenění za propagaci plemene Coton clubu a v Cotonlandu výhra v soutěži Cotonek šikula roku 2014. Již dvakrát se spolu zúčastnili Mistrovství ČR mládeže v agility. Na letošním mistrovství se ze šestnácti týmů umístili na pěkném 12. místě.

Když Cukřík není na tréninku nebo závodech, nejvíc miluje hru s páníčky s hračkou tahadlem. Je velký závisláček na paničce. Miluje aportovat a vyhledávat. Systematicky krouží a vytrvale hledá, dokud ukrytý předmět nenajde. A i přes svou velikost je výborným obranářem. Určitě by byl vynikající služební pes!!!

Agility Cukříka moc baví, přesto se však nejraději honí na zahradě se svými třemi kamarády, briardem, americkým staffordem a border kolií, a dělá jim „velkého“ šéfa.

Autor: Rita Zdráhalová


CUKŘÍK CHUNDELATÉ KOUZLO - FOTOGALERIE

Agiliťák Cukřík Chundelaté Kouzlo

Cukřík u chovatelky

Budoucí agility pár

Cukřík a Cedrik

Cukřík a Lojza

Krajská výstava Plzeň

Agiliťák Cukřík

Agiliťák Cukřík

Agiliťák Cukřík

Agiliťák Cukřík

Agiliťák Cukřík

Agiliťák Cukřík

Cukřík - šikula roku 2014


© Cotonland | Můj život s Coton de Tuléar | 10.09.2015

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz