COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar COTONLAND aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

COTONLAND

aneb ze světa plemene Coton de Tuléar

AKCE PRO COTONKY NABÍDKA ŠTĚŇAT VÝSLEDKY VÝSTAV AGILITY & DOGDANCING & ... FOTOGALERIE KONTAKT

COTONÍ SKUPINA NA FB

SPONZOŘI COTONKŮ

ŽIVOT V LIDSKÉ SMEČCE OČIMA COTONKA BERRÝSKA

Huckleberry Janus-Suzi
Huckleberry Janus-Suzi

Článek Heleny Bíblové na téma "Můj život s Coton de Tuléar", kde hlavní roli hraje cotonek Huckleberry Janus-Suzi.


Haf. Dovolte, abych se představil. Jmenuji se Huckleberry Janus Suzi, ale říkají mně Berrýsek. Jsem pes plemene Coton de Tuleár. Žádný drobek, 11,5 kg živé váhy, 36 cm výška a 40 cm délka. Narodil jsem se na Moravě, ale již 7 let žiji ve východních Čechách.

Musím přiznat, že začátky mého působení v nové rodině byly trochu problematické. Panička byla teoreticky na můj příchod velice dobře připravena, ale praxe trochu vázla. Hlavně neuměla psí řeč. A tak docházelo ke kuriozním situacím. Například se mně v noci chtělo čůrat a tak jsem si šel říct, aby mně vyvenčili. Jenže panička si myslela, že se mně stýstká po mamince, vzala mně do postele a ještě přikryla. No to byla hrůza. Jelikož jsem byl slušně vychovaný, věděl jsem, že vyčůrat se v lidském pelechu je ta největší ostuda. Tak jsem tak dlouho kňučel, až konečně pochopili.

Je pravda, že puberta u mě byla tak trochu divočina. Přemýšlel jsem, čím v životě budu, a ne vžy jsem byl pochopen. Tak třeba jsem si myslel, že bych mohl být pes záchranář. A tak jsem se učil plavat, no sice v misce s vodou, na trávě, na betonu... naštěstí mně brzy došlo, že tudy cesta nevede.

Taky by mně bavilo být pes průzkumník. To dopadlo ještě hůř, nejdřív jsem zkoumal psí výkaly, bylo zle. Pak jsem prozkoumával bodláčí a houštiny, to bylo ještě horší. Místo pochvaly mě čekalo několikahodinové sezení na stole a česání kožíšku.

Ani za mé vrcholné dílo, kdy jsem se převlékl za ježka jsem se pochvaly nedočkal. Naopak, musel jsem do vany, neboť jsem smrděl a ještě mně pinzetou z chlupů tahali bodliny. Ani obarvení na hnědo se páníčkům nelíbilo a ten vyjetý olej z kožíšku nešel a nešel.

Nakonec jsem obstál jako pes hlídací. Ukázal jsem, že je na mně spoleh, že můžu být klidně doma sám, nic nerozkoušu, neroztrhám, neudělám loužičku, ani bobek. Prostě když náhodou páníčkové potřebují odjet, nahlásí kam jedou a kdy přijedou, já jsem velitelem domácnosti a musím hlídat. Sedím ve své pozorovatelně, kontroluji, jestli drzí kosáci nehrabou v kůře na záhonech a kočíčí potvory se nevyvalují na rohožce u dveří. Štěkám preventivně, i když nikde nikdo momentálně není, to aby každý lump věděl, že objekt je střežen zlým psem.

Postupem času se ze mně stal asistenčním pes. Pravidelně každé ráno páníčky budím zpěvem. Pokud nereagují, jdu zkontrolovat, jestli dýchají, trochu je při tom i umyju a když ani to nepomůže, tak se po nich projdu. To zabere vždy. Dohlížím na to, aby se v koupelně zbytečně nezdržovali a popoháním je na ranní procházku. Teším se, že si přečtu psí noviny, potkám se s kamarádkou Sárou, trochu se proběhneme.

K mým povinnostem patří i kontrola lidské stravy. Na to dbám obzvlášť. Pokud dělají drahoty, je ze mě zlý pes. Taky se snažím pomoci s úklidem. Ne vždy je má snaha oceněna. Například když hrabu v posteli a vyháním roztoče, nebo když zametám na koberci, na linu, na parketách na dlažbě. Taky nechápou, když si nosím granulky po jedné do jídelny na koberec. Ale přeci jídelna je od toho, aby se tam jedlo, néééééé. Říkají o mně, že mně zas hráblo, tak nevím, jestli to není vzájemné.

Ale jinak se mně v té lidské smečce vede dobře. Vycvičil jsem si je, že za každý dobrý skutek jsem náležitě odměněn. Málokdy mě nechají doma samotného, jezdím s nimi na výlety do hor, kde jim jako pravý horský pes dělám průvodce. Občas je rozveselím, to když mám zpívací a tancovací náladu. A tak si tak v klidu a pohodě spolu žijeme, milujeme se a je nám fajn. Za nic na světě bych tu mou smečku nevyměnil a ona si život beze mne už neumí představit.

Autor: Huckleberry Janus-Suzi za asistence Heleny Bíblové


HUCKLEBERRY JANUS-SUZI - FOTOGALERIE

Huckleberry Janus-Suzi na výletě

Huckleberry v zimě

Huckleberry s morčetem

Huckleberry Janus-Suzi

Oslavující Huckleberry

Oslavující Huckleberry

Huckleberry po oslavě

Pohoda v pelíšku (posteli)

Huckleberry na výletě

Huckleberry na výletě

Huckleberry Janus-Suzi

Huckleberry Janus-Suzi

Huckleberry Janus-Suzi


© Cotonland | Můj život s Coton de Tuléar | 15.12.2015

© 2008 - 2018 Cotonland | info@cotonland.cz